Miesiąc wcześniej wynosiły 53 mld euro.Do zwiększenia rezerw w największym stopniu przyczyniły się inwestycje w bezpieczne papiery zagranicznych emitentów i lokat bankowych.

Ich wartość zwiększyła się o ponad 1,1 mld euro, do 45,7 mld euro. Miesiąc wcześniej rezerwy wzrosły dzięki alokacji dodatkowej transzy, tzw. specjalnych praw ciągnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego.W ujęciu złotowym rezerwy walutowe wynosiły pod koniec minionego miesiąca 225,5 mld zł. Wyższą wartość miały tylko raz – w lutym, gdy wyjątkowo niskie były notowania złotego.

W przeliczeniu na walutę amerykańską rezerwy dewizowe banku centralnego wynosiły pod koniec września 78,2 mld dolarów. Miesiąc wcześniej, jak wynika z zestawienia agencji Bloomberga, które nie uwzględnia wartości złota posiadanego przez banki centralne, a także rozliczeń z MFW, Polska była na 18. miejscu wśród krajów o największych rezerwach.

Pierwsze miejsce dzierżyły Chiny, gdzie rezerwy przekraczały 2,1 biliona dolarów. Na drugiej pozycji znajdowała się Japonia z rezerwami o wartości 1 biliona dolarów. Rosja, która była trzecia, miała już rezerwy o wartości niespełna 400 mld dolarów.Polska, z płynnymi rezerwami na poziomie 63,8 mld dolarów, znajdowała się w sierpniu pomiędzy Turcją (70,4 mld dolarów) a Indonezją (62,3 mld dolarów).