W proces integracji walutowej z Unią Europejską zaangażowane są wszystkie najważniejsze instytucje naszego kraju. Przygotowania nadzoruje pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską. Od 13 stycznia 2009 roku, kiedy rząd ustanowił to stanowisko, funkcję tę sprawuje wiceminister finansów Ludwik Kotecki.
Rolę pełnomocnika zarządu Narodowego Banku Polskiego ds. euro pełni z kolei Witold Koziński, wiceprezes NBP. W banku centralnym istnieje od ponad dwóch lat specjalna komórka – Biuro ds. Integracji ze Strefą Euro. Na jego czele stoi dr Paweł Kowalewski. To BISE było odpowiedzialne za przygotowanie opublikowanego na początku bieżącego roku „Raportu na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej”.
Wcześniej podawana data zamiany złotego na euro – 2012 rok – jest już nieaktualna, nieaktualna jest więc także mapa drogowa przyjmowania euro, którą rząd zatwierdził pod koniec 2008 roku. Nie oznacza to jednak, że przygotowania do pełnej integracji walutowej nie są prowadzone. Bank centralny oraz resort finansów na bieżąco analizują sytuację makroekonomiczną pod kątem spełniania kryteriów z Maastricht.
Tak jedna, jak i druga strona deklaruje, że przygotowania do zamiany złotego na euro muszą być kontynuowane. – Przyjęcie euro leży w strategicznym interesie naszego kraju – czytamy w uwarunkowaniach realizacji mapy drogowej. – Przemawiają za tym korzyści wynikające z udziału w jednolitym obszarze walutowym. Na zdecydowanie pozytywny bilans członkostwa w strefie euro wskazują liczne opracowania, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Potwierdzają to raporty przygotowane przez: NBP, KE czy MFW.
Za koordynowanie i monitorowanie procesu integracji walutowej ze strefą euro przez nasz kraj w pełni odpowiedzialny jest pełnomocnik rządu. Jest on łącznikiem pomiędzy bankiem centralnym, rządem i wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w proces mający na celu doprowadzenie do zamiany złotego na euro. W szczególności powinien on inicjować, koordynować i monitorować działania organów administracji rządowej w zakresie przygotowania do wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską oraz realizację zadań przez międzyinstytucjonalne zespoły robocze.