W jego przypadku jest to Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra finansów.
W piątek posłowie zaakceptowali poprawki, jakie do noweli ustawy o BGK wnieśli senatorowie. Ustawa, którą „Parkiet” opisywał jako pierwszy, ma umożliwić bardziej elastyczną politykę resortowi finansów. Firmował ją, jako poselską, klub Platformy Obywatelskiej.
– Biorąc pod uwagę coraz większe obowiązki BGK warto stworzyć furtkę do jego szybkiego dofinansowywania. Na razie nie jest to potrzebne, ale trzeba mieć taką możliwość na przyszłość – mówi Sławomir Neumann, poseł PO. Obecne przepisy pozwalają BGK, jako bankowi państwowemu, zwiększać fundusze własne w drodze dokapitalizowania ze środków budżetowych czy zysku netto.
Senatorowie dokonali jednej zmiany redakcyjnej i jednej merytorycznej. Znieśli zapis o tym, że to szef resortu finansów będzie ustalać warunki i tryb udzielania pożyczki w rozporządzeniu. Uznali, że lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie tej kwestii do uzgodnień między bankiem a MF. Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.
Gdy składano projekt w Sejmie pod koniec czerwca tego roku w sejmowych kuluarach mówiono, że ma w razie konieczności pomóc w objęciu przez BGK emisji PKO BP. Dlatego prace nad nowelą toczyły się bardzo szybko. Ale nie okazało się to konieczne. Państwowy bank kupił już od Skarbu Państwa prawa poboru dotyczące akcji PKO BP. Zapłacił blisko 1,4 mld zł. To pozwoli mu objąć połowę nowej emisji, a w efekcie uzyskać 10 proc. ogólnej liczby głosów na WZA.