Lepszy klimat dla inwestycji w Polsce

Poprawiła się ocena Polski wśród zagranicznych inwestorów. Wczoraj PAIIZ zaprezentował wyniki corocznych badań

Publikacja: 28.10.2009 08:48

Lepszy klimat dla inwestycji w Polsce

Foto: GG Parkiet

Może tempo poprawy nie jest zawrotne, ale patrząc na sytuację innych gospodarek, mamy się z czego cieszyć – oznajmił Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. A wyniki mogły być gorsze niż przed rokiem z powodu kryzysu. – W ubiegłych latach ogólna ocena była zawsze taka sama: 3,1 punktu w pięciostopniowej skali. A teraz podskoczyła do 3,3 punktu – zaznacza Agata Mężyńska, dyrektor departamentu informacji gospodarczej PAIIZ.

[srodtytul]Doceniają duży rynek[/srodtytul]

Inwestorom podoba się przede wszystkim chłonność rynku. Dwie trzecie spośród 70 ankietowanych firm wystawiło Polsce za rynek wewnętrzny noty dobre lub bardzo dobre. Jeszcze więcej – bo trzy czwarte – dobrze ocenia możliwość eksportowania z Polski na szeroki rynek Unii Europejskiej.

Korzystnie wypadła ocena sy-tuacji politycznej: na stabilność w tym zakresie wskazało 57 proc. badanych przedsiębiorców. Średnia ocena, jaką wystawili inwestorzy, to 3,6, o 0,2 punktu lepiej niż przed rokiem. Badanie pokazało również, że trochę lepiej oceniają sytuację w Polsce firmy działające do pięciu lat, nieco gorzej te funkcjonujące najdłużej. Jak podkreślił prezes PAIIZ, jeszcze dwa lata temu ogólna ocena stabilności politycznej wyniosła zaledwie 2,2.

Pozytywne noty ponad połowy ankietowanych zyskała także dostępność materiałów i surowców do produkcji. Przy tym lepiej oceniają to przedsiębiorstwa, w których dominuje kapitał polski. Firmy z przewagą kapitału zagranicznego są bardziej krytyczne, podobnie jak te zatrudniające mniej niż 10 pracowników. Słabiej natomiast – 39 proc. wskazań pozytywnych – wypada ocena możliwości pozyskania finansowania, czyli dostępności kredytów.

[srodtytul]Odróżnić się od regionu[/srodtytul]

Złe oceny zebraliśmy za wysokość obciążeń fiskalnych. Przedsiębiorcy krytykują Polskę za zbyt wysokie świadczenia społeczne oraz wysokość VAT. Jedynym podatkiem, który zebrał więcej pochwał niż nagan, okazał się CIT. Jego wysokość dobrze oceniają zwłaszcza firmy zatrudniające ponad 50 pracowników. Średnia ocen tego podatku rośnie także wraz z długością działania przedsiębiorstwa w Polsce.

Według Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, poprawa klimatu inwestycyjnego nie powinna być zaskoczeniem. – Potwierdzają to twarde dane płynące z polskiej gospodarki – mówi Jankowiak.

Michael Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej uważa, że zagranicznym inwestorom sprzyja teraz niedowartościowany złoty. – Wiemy, że firmy z Wielkiej Brytanii, które już działają w Polsce, zwiększają inwestycje i zatrudnienie – twierdzi Dembiński. Ale jednoczenie wskazuje na niewielkie zainteresowanie Polską wśród nowych inwestorów. – Wielu przedsiębiorców wciąż patrzy na polską gospodarkę przez pryzmat regionu – mówi.

Czy jest na to rada? Zdaniem Dembińskiego potrzebna jest skuteczniejsza promocja kraju, pokazująca dobrą kondycję polskiej gospodarki. Według Jankowiaka, „regionalne” postrzeganie Polski może zmienić tylko zamiana złotego na euro.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe