W drugim kwartale roku średni czas spędzany w pracy tygodniowo spadł o 0,6 godziny, czyli 36 minut. Rok wcześniej (między I półroczem 2007 a 2008) spadek wynosił 0,1 godziny.
Według najnowszych danych Eurostatu, Polacy pracują 41,4 godziny tygodniowo. Daje nam to czwartą pozycję wśród unijnych państw, po Grecji, Czechach i Austrii.
Eksperci Eurostatu zwracają uwagę, że w całej Unii czas pracy się skraca. Zwykle wynika to z rozwoju technologicznego, ale w ostatnich miesiącach spadek to głownie efekt kryzysu gospodarczego. Dla wszystkich unijnych państw od lipca 2008 r. do końca czerwca 2009 r. czas pracy skrócił się tygodniowo o 0,7 godziny (do 40,3), a dla strefy euro o 0,8 godziny (do 40 godzin tygodniowo).
Najbardziej, bo aż o półtorej godziny tygodniowo skrócił się w Estonii. Powyżej godziny spadł też w Austrii, Słowacji, Finlandii, Niemczech, Szwecji, Danii oraz Słowenii.
Wyniki te potwierdzają pośrednio polskie badania. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w II kwartale średni tygodniowy czas pracy Polaków w głównym miejscu zatrudnienia wyniósł 42,6 godziny i był o 12 minut dłuższy niż w I kwartale. Za to w porównaniu do II kwartału 2008 r. skrócił się o 0,3 godziny.