Organizacje pracodawców mogą konsultować ustawy, np. dotyczące emerytur, i czynnie brać udział w dyskusjach w Komisji Trójstronnej, jednak po uchwaleniu przepisów mają małe szanse na ich podważenie. Trybunał Konstytucyjny odrzuca ich wnioski, które wykraczają poza relacje pracodawcy–pracownicy. Z naszych informacji wynika, że podobny los może spotkać skargę na obcięcie opłat pobieranych przez fundusze emerytalne złożoną przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Tymczasem najważniejsze zapisy kwestionowanej noweli ustawy wchodzą w życie za niecałe dwa miesiące.
[srodtytul]Co z tą skargą?[/srodtytul]
Choć Lewiatan złożył skargę w sprawie OFE w połowie sierpnia, w bazach Trybunału Konstytucyjnego nie ma na razie jej śladu. – Nie mamy zarejestrowanej żadnej sprawy dotyczącej tej ustawy ani też żadnego wniosku Lewiatana w tym roku – poinformowano nas w biurze prasowym Trybunału. – Nie dostaliśmy jeszcze nawet „miękkiej sygnatury”, czyli wniosek nie przeszedł wstępnej procedury – przyznaje Krzysztof Kajda, prawnik z PKPP.
[srodtytul]TK często mówił „nie”[/srodtytul]
Dotychczas wniosków PKPP wykraczających poza relacje pracownik–pracodawca TK nie chciał przyjmować. – Intencją ustrojodawcy było przyznanie ochrony tylko takim interesom organizacji pracodawców, które związane są z zatrudnianiem pracowników – pisał już kilkakrotnie TK, np. odrzucając wniosek z 2003 r. dotyczący ustawy o grach losowych. Tłumaczył, że prawo do złożenia wniosku „nie powinno służyć ochronie różnego rodzaju interesów gospodarczych, mimo że są one w naturalny sposób związane z funkcjonowaniem przedsiębiorców ”.