Ekonomiści nie chcą zmian w OFE. Tusk: to jedna z propozycji

Znani ekonomiści napisali do premiera list otwarty, w którym sprzeciwiają się ograniczeniu składek do otwartych funduszy emerytalnych

Publikacja: 07.11.2009 10:02

Eksperci zarzucają pomysłowi resortów finansów i pracy, że jego celem jest bieżące ratowanie budżetu

Eksperci zarzucają pomysłowi resortów finansów i pracy, że jego celem jest bieżące ratowanie budżetu, nie zaś troska o wyższe świadczenia przyszłych emerytów.

Foto: GG Parkiet, Włodzimierz Wasyluk ww Włodzimierz Wasyluk

Chcemy, aby pomysł, który wyszedł z ust ministra pracy i ministra finansów, pozostał tylko w sferze akademickich koncepcji, a nie był oficjalnym stanowiskiem rządu. To niedobre rozwiązanie zarówno dla Polski, jak i emerytów i należy zaprzestać go realizować – mówi Krzysztof Rybiński, partner w Ernst & Young i jeden z 34 sygnatariuszy listu otwartego do premiera – protestu przeciw pomysłom ministra pracy oraz Ministra Finansów.

[srodtytul]Kto podpisał[/srodtytul]

Podpisali się pod nim także m.in. Mirosław Gronicki, Witold Orłowski, Marek Góra, Bohdan Wyżnikiewicz, Maciej Bukowski, Ryszard Petru czy Agnieszka Chłoń-Domińczak. Resorty pracy i finansów chcą obniżenia składki, która trafia dziś do funduszy emerytalnych, z 7,3 do 3 proc. Różnica ma być kierowana na specjalny dodatkowy rachunek w ZUS. Już drugi w tej instytucji.

Pierwszy mamy już w ramach I filaru. Wielu ekspertów zarzuca pomysłowi, że to próba ratowania budżetu teraz i doprowadzi do problemów finansów publicznych w przyszłości, a nie myślenia o wyższym świadczeniu przyszłych emerytów – jak zapewniają ministrowie rządu.

[srodtytul]Tusk: jeszcze trochę wysiłku[/srodtytul]

Realizacja obniżenia składki do OFE nie jest jeszcze przesądzona. Premier Donald Tusk zapewnił w piątek, że nie będzie żadnych zmian w systemie emerytalnym, które w przyszłości choćby w najmniejszym stopniu mogłyby zagrozić wysokości oraz regularności wypłacania świadczeń. Premier zwrócił się z prośbą, by „nie przywiązywać się do tych konkretnych propozycji, które pojawiają się z różnych stron”.

– Ministrowie będą musieli włożyć jeszcze trochę wysiłku, by przygotować lepszy niż do tej pory proponowany przez nich mechanizm – powiedział Tusk. Jednocześnie zwrócił się do polityków ze swojego ugrupowania, by wstrzymali się z przekazywaniem koncepcji i pomysłów, dopóki nie zostanie ustalony „wspólny, optymalny wzór rozwiązań”. – Wszystko na to wskazuje, że znajdziemy taki mechanizm, który da poczucie bezpieczeństwa obu stronom tego sporu – dodał Tusk.

– Opinię pana premiera przyjęłam z nadzieją. Spodziewamy się, że po raz pierwszy od dłuższego czasu możliwa będzie poważna współpraca środowiska PTE z administracja rządową – mówi Ewa Lewicka, szefowa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Szef rządu zwrócił się do ministrów finansów i pracy, Michała Boniego, ministra w Kancelarii Premiera, a także zainteresowanych środowisk reprezentujących np. fundusze emerytalne, by wspólnie wypracować projekt zmian.

Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego
Gospodarka krajowa
Wzrost inflacji wspiera jastrzębie w RPP
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w czerwcu w Polsce lekko powyżej prognoz i poziomu z maja
Gospodarka krajowa
Inwestorzy są spragnieni spokoju i „slow life”
Gospodarka krajowa
Wyzwania przed Polską: kierunki i branże przyszłości