Inflacja będzie nadal spadać

Wyhamowanie tempa wzrostu cen zapowiada wskaźnik przyszłej inflacji, obliczany przez BIEC – Biuro Inwestycji i cykli Ekonomicznych

Publikacja: 13.11.2009 09:24

Inflacja będzie nadal spadać

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki mz Marian Zubrzycki

Indeks WPI znalazł się na najniższym poziomie od blisko pięciu lat „Tym samym w przyszłym roku można spodziewać się znacznego spadku inflacji. W połowie 2010 r tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc.” – napisała Maria Drozdowicz z BIEC.

O tym, że w określonych warunkach inflacja w przyszłym roku może spaść w okolice 1 proc., mówił kilka dni temu w rozmowie z „Parkietem” Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Maria Drozdowicz oceniła, że zdecydowana większość tendencji w gospodarce sprzyja obniżaniu się inflacji. Najsilniej w kierunku niższej inflacji działa to, co dzieje się w przedsiębiorstwach – chodzi przede wszystkim o redukcję jednostkowych kosztów pracy. Według BIEC, ta tendencja obecnie jest silniejsza niż podczas poprzedniego pogorszenia koniunktury, które miało miejsce na początku obecnej dekady.

Obecnie jedynym czynnikiem „proinflacyjnym” jest narastające zadłużenie Skarbu Państwa. BIEC zaznaczył jednak, że polityka fiskalna przekłada się na wzrost inflacji ze znacznym opóźnieniem, sięgającym nawet dwóch lat.

Dziś oficjalne dane o inflacji w październiku poda Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez „Parkiet” prognozowali roczne tempo wzrostu cen na poziomie 3,2 proc. wobec 3,4 proc. we wrześniu. Ministerstwo Finansów, które podało nieoficjalne szacunki inflacji na początku listopada, było bardziej optymistyczne od większości analityków. Zdaniem resortu, inflacja mogła spaść nawet do 3,7 proc.

Maria Drozdowicz z BIEC zaznaczyła w swojej analizie, że obecna tendencja spadkowa inflacji może szybko ulec odwróceniu. Stanie się tak, „jeśli w otoczeniu światowym pojawi się presja inflacyjna związana z fazą ożywienia gospodarczego, której zazwyczaj towarzyszy wzrost cen surowców oraz wzrost stóp procentowych”.

[ramka][link=http://www.parkiet.com/artykul/12,868337_Inflacja_pod_krytycznym__wplywem_efektow_bazowych.html]Czytaj też analizę Ernesta Pytlarczyka i Marcina Mazurka: [b]Inflacja pod krytycznym wpływem efektów bazowych[/b] » [/link][/ramka]

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"