Kryzys niewiele nauczył przedsiębiorców

Ponad jedna piąta firm nie bada regularnie swojej płynności. A 40 proc. przygotowuje budżet przez dłużej niż pół roku, przez co jego założenia są często nieaktualne

Publikacja: 16.11.2009 07:21

Kryzys niewiele nauczył przedsiębiorców

Foto: GG Parkiet

Choć brak płynności stał się jednym z najważniejszych zagrożeń dla firm, wciąż nie prowadzą regularnych analiz przepływu środków pieniężnych – wynika z nowego raportu PricewaterhouseCoopers, jaki zaprezentowany zostanie 25 listopada. Do zaniedbywania tej kwestii przyznało się 22 proc. z 384 przebadanych firm z Europy Zachodniej i Wschodniej.

Zdaniem PwC, Polska niezbyt wyróżnia się na tle Europy. – Większość polskich przedsiębiorstw, badając przepływy pieniędzy, wykorzystuje metodę pośrednią, bazującą na zagregowanych danych – mówi Paweł Dżurak, dyrektor w dziale Doradztwa Biznesowego PwC. Podkreśla, że nie daje to przejrzystej informacji. – Metoda bezpośrednia pokazuje każdą przyczynę, dla której gotówka wpływa lub wypływa z firmy. Jest więc o wiele bardziej przydatna – mówi Dżurak.

[srodtytul]Znaleźć właściwy kierunek[/srodtytul]

– Zależy nam na tym, by rozpocząć debatę wśród przedsiębiorców, bo teraz problem systemu informacji zarządczej został odsunięty z powodu kryzysu. Tymczasem to właśnie w tym czasie dostęp do aktualnych informacji jest kluczowy – mówi Paweł Dżurak.

Podkreśla, że przy szybkim rozwoju gospodarki firmy koncentrują się na zwiększeniu swojego udziału w rynku oraz zysku. A w sytuacji kryzysowej powinny kłaść większy nacisk na przegląd kosztów, możliwości pozyskiwania gotówki na rynku. – Bieżące reagowanie na kryzys jest ważne, ale bez sprawnego systemu informacji o finansach menedżerom trudno znaleźć kierunek potrzebnych zmian – dodaje.

Prawie 40 proc. firm potrzebuje ponad pół roku na przygotowanie budżetu i rocznych planów. Większości zabiera to 3–6 miesięcy. – Przy tak zmiennej gospodarce założenia poczynione pół roku temu mogą już nie przystawać do aktualnej sytuacji na rynku – zwraca uwagę Dżurak. Dodaje, że polskie przedsiębiorstwa pogodziły się ze żmudnym planowaniem. – Koncentrując się na najważniejszych aspektach i lepiej organizując pracę, można przygotować budżet w okresie krótszym niż trzy miesiące – mówi Dżurak.

Firmy skarżyły się, że 60 proc. czasu związanego z przygotowaniem budżetu zabiera im gromadzenie danych, a o połowę mniej ich analiza. Chciałyby te proporcje odwrócić.

[srodtytul]Nie popaść w skrajność[/srodtytul]

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, duże firmy pod wpływem kryzysu zaczynają już zmieniać podejście m.in. do kontroli ryzyka. Obawia się ona jednak, że w małych i średnich firmach kryzys utwierdzi zachowawczość i unikanie zewnętrznych źródeł finansowania. Wskazują już na to m.in. dane GUS po I półroczu.

– To negatywny efekt kryzysu, bo firmy, bazując tylko na własnym kapitale, będą rozwijać się dużo wolniej – mówi Starczewska-Krzysztoszek.

[ramka][b]Euler Hermes: widać już jaskółki[/b]

– Świadomość firm pod wpływem kryzysu się zmienia. Zarządy zaczynają rozumieć, że płynność finansowa to nie tylko ich sprawa, bo są częścią łańcucha dostawców – mówi „Parkietowi” Tomasz Starus, główny analityk i szef działu oceny ryzyka w Euler Hermes. Jego firma zajmuje się m.in. ubezpieczaniem należności i oceną kondycji spółek. Według Starusa zwłaszcza duże firmy zaczynają dbać o optymalizację przepływów finansowych. – Czyszczą portfele, skracają terminy zapłaty. Tracą gorszych kontrahentów, ale zyskują płynność i zmniejszają koszty związane z opóźnionymi płatnościami – tłumaczy. [/ramka]

Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe
Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"