Dobiega końca aktualizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Projekt, jaki zostanie wkrótce przedstawiony do zatwierdzenia rządowi, zakłada zainwestowanie do 2015 r. ok. 30 mld zł w gospodarkę wodno-ściekową kraju. Problem w tym, że przewidywana kwota jest o ponad połowę mniejsza, niż początkowo planowały zainwestować samorządy.
[srodtytul]Samorządy: zrezygnujemy z połowy inwestycji[/srodtytul]
– To oznacza tak naprawdę rezygnację z połowy inwestycji. Gminy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na mniejsze dochody, liczyły na dofinansowanie inwestycji – przypomina Andrzej Porawski, sekretarz komisji wspólnej samorządu i samorządu terytorialnego.
Do 2015 r. wszystkie miejscowości powyżej 2 tys. mieszkańców powinny posiadać oczyszczalnię ścieków. Jest to data graniczna dla wypełnienia unijnych norm w zakresie zanieczyszczeń wód. Polska zobowiązała się do tego w traktacie akcesyjnym. Konsekwencją niewypełnienia zobowiązań byłoby nałożenie przez Komisję Europejską kar finansowych.
Gminy muszą więc prowadzić kosztowne inwestycje. Ale o unijne dofinansowanie będą mogły ubiegać się tylko projekty umieszczone na liście priorytetowej w KPOŚK. Dlatego samorządy starały się za wszelką cenę o wpisanie swoich inwestycji do KPOŚK, negocjacje trwają prawie dwa lata.