Cena w wezwaniu nie będzie mogła być niższa od ceny pośredniego nabycia w okresie 12 miesięcy przed ogłoszeniem wezwania (ma być wyznaczana przez wybrany przez wzywającego podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych). Przypomnijmy, że zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami cena w wezwaniu nie może być niższa od ważonego obrotami średniego kursu z ostatnich sześciu miesięcy oraz ceny zapłaconej przez wzywającego za akcje danej firmy kupione bezpośrednio w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Resort finansów proponuje ponadto, by obowiązek ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje spółki powstawał już po przekroczeniu progu 1/3 głosów na jej WZA. Obecnie obowiązującym pułapem jest 66 proc. W przepisach przejściowych znajdą się regulacje dotyczące podmiotów, które będą miały ponad 33 proc. akcji firm z GPW przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy. Wezwanie na resztę akcji będą one musiały ogłosić po przekroczeniu 66 proc. Wprowadzona zostanie ponadto zamknięta lista zabezpieczeń wezwań (m. in. blokada gotówki, płynnych akcji, obligacji, gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa i poręczenie bankowe).
O tym, że resort zaproponuje wprowadzenie takich zmian, „Parkiet” pisał jako pierwszy w połowie sierpnia. Nowelizacja ustawy ma zwiększyć ochronę drobnych akcjonariuszy. Propozycje resortu finansów zostaną poddane konsultacjom z udziałem m.in. KNF, NBP, GPW, SEG i KDPW.