Dobra kondycja przemysłu była zaskoczeniem dla analityków

Przemysłowi udawało się w ostatnich trzech miesiącach robić przyjemne niespodzianki, gdy dane okazywały się lepsze od prognoz. Poniżej oczekiwań były za to dane z rynku pracy

Publikacja: 04.10.2010 07:46

Pierwsze miejsce ex aequo w rankingu trafności prognoz makroekonomicznych zajęły Bank Handlowy, któr

Pierwsze miejsce ex aequo w rankingu trafności prognoz makroekonomicznych zajęły Bank Handlowy, którego głównym ekonomistą jest Piotr Kalisz (pierwszy z góry), i BRE Bank, gdzie za prognozy odpowiada Ernest Pytlarczyk (w środku). W zestawieniu obejmującym trzy kwartały bieżącego roku na czele jest Bank Zachodni WBK, którego głównym ekonomistą jest Maciej Reluga.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Miesięczne dane z gospodarki cechują się dużą zmiennością, dlatego ich prognozowanie nie jest łatwe. Zakończony właśnie kwartał potwierdził tę prawidłowość.

Produkcja przemysłu dwa razy – w lipcu i we wrześniu (dane za czerwiec i sierpień) – była lepsza od mediany prognoz. W lipcu niespodzianka okazała się szczególnie duża. Konsensus rynkowy zapowiadał roczny wzrost produkcji 0 11,2 proc. GUS podał, że wynik był o niemal 3,5 pkt proc. lepszy.

Rynek pracy również zaskakiwał. W lipcu (dane za czerwiec) okazało się, że roczny wzrost średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 3,5 proc. Tymczasem niemal wszyscy spodziewali się większego wzrostu. Miesiąc później oczekiwania wskazywały, że roczny wzrost płac wyniesie blisko 4 proc. Był o połowę mniejszy. Zaskoczenie przynosiły również dane o inflacji – w przypadku których skala błędu analityków jest zazwyczaj najmniejsza. Ani razu mediana prognoz ekonomistów nie odpowiadała faktycznym danym. W lipcu wzrost cen był wyższy od oczekiwań. W kolejnych dwóch miesiącach było odwrotnie.

W III kwartale najbardziej skuteczni w pokonywaniu trudności z prognozowaniem byli ekonomiści Banku Handlowego i BRE Banku. Pierwsi (oprócz głównego ekonomisty Piotra Kalisza w jego skład wchodzi od niedawna Cezary Chrapek) radzili sobie szczególnie dobrze z prognozowaniem danych dotyczących popytu (produkcja, sprzedaż detaliczna) i bilansu płatniczego. Drudzy (prognozami danych makro zajmują się tam Ernest Pytlarczyk i Marcin Mazurek) pokonali konkurencję szczególnie w zakresie przewidywań dotyczących inflacji.

W podsumowaniu obejmującym trzy pierwsze kwartały na pierwszym miejscu jest Bank Zachodni WBK (179 pkt), a za nim Bank Millennium, Bank Gospodarstwa Krajowego (oba po 159 pkt) i Raiffeisen Bank Polska (158 pkt).

[ramka][srodtytul]Zasady rankingu[/srodtytul]

Ranking ekonomistów powstaje na podstawie prognoz przekazywanych nam co miesiąc przez kilkanaście instytucji. W minionym kwartale pod uwagę braliśmy w sumie ponad 40 danych makroekonomicznych. Pięć punktów jest warta prognoza najbliższa faktycznie opublikowanemu wskaźnikowi (granicą jest jedna piąta tzw. odchylenia standardowego prognoz wszystkich instytucji). Trzy punkty uzyskuje się za prognozę, która jest lepsza niż konsensus rynkowy (czyli mediana wszystkich prognoz), a jeden punkt, gdy szacunki danej instytucji pokrywają się z konsensusem.[/ramka]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów