Wzrost PKB przyspieszy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę tempa wzrostu gospodarczego w Polsce do 3,4 proc. w 2010 r. i 3,7 proc. w 2011 r. Takie szacunki ekonomiści MFW zawarli w opublikowanym w środę raporcie World Economic Outlook.

Publikacja: 07.10.2010 02:43

Wzrost PKB przyspieszy

Foto: GG Parkiet

W poprzednim takim opracowaniu, z kwietnia, MFW prognozował, że PKB w Polsce wzrośnie o 2,7 proc. w tym roku i o 3,2 proc. w 2011 r. W lipcu fundusz podniósł prognozy dla Polski do 3,1 proc. w 2010 r. i 3,5 proc. w roku przyszłym.

„W krajach Europy rozwijającej się, w gospodarkach, które doświadczyły najłagodniejszego spowolnienia (Polska) i innych, które zmierzyły się z kryzysem, mając stosunkowo mocne bilanse banków i gospodarstw domowych (Turcja), wzrost powinien nabierać tempa, wspierany przez normalizację handlu globalnego i przepływów kapitału” – czytamy w raporcie MFW. Ekonomiści tej instytucji zastrzegają, że „w niektórych gospodarkach, jak Polski czy Rumunii, podwyżki VAT prawdopodobnie przejściowo podniosą inflację”. W wypadku Polski nie będzie to jednak duży wzrost.

O ile – jak przewiduje MFW – w grudniu 2010 r. 12-miesięczna inflacja wyniesie 2,4 proc., o tyle rok później wskaźnik sięgnie 2,7 proc. (na takim samym poziomie przewidywana jest inflacja średnioroczna).Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przyszłorocznego budżetu przy założeniach, że wzrost PKB w 2011 r. wyniesie 3,5 proc., a średnioroczna inflacja będzie na poziomie 2,3 proc. Gdyby trafne okazały się prognozy MFW, a nie ministerstwa, to przyszłoroczny budżet może liczyć na wyższe od planowanych wpływy podatkowe.

„Przygotowując prognozę na 2011 r., założono, że sytuacja gospodarcza na świecie będzie się poprawiać” – pisało ministerstwo w uzasadnieniu do projektu budżetu. Czy tak rzeczywiście będzie?

Najnowsze prognozy MFW dla największych gospodarek są mniej optymistyczne niż dotychczasowe. Prognoza wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych na 2011 r. została obniżona z 2,9 proc. do 2,3 proc. Obniżka prognoz dotyczy również krajów strefy euro. Powód? Rządy największych gospodarek są zmuszone do cięcia deficytów budżetowych, co wiąże się z obniżką wydatków, a także zwiększeniem obciążeń podatkowych. To z kolei negatywnie wpływa na perspektywy wzrostu popytu.

Problemy budżetowe dotykają również Polskę. Wynika to także z nowych prognoz MFW. Fundusz prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w tym roku 7,4 proc. PKB, a w przyszłym zmniejszy się do 6,7 proc. PKB. Zdaniem analityków MFW już w tym roku dług publiczny minimalnie przekroczy próg 55 proc. PKB (zgodnie z ustawą o finansach publicznych oznaczałoby to konieczność ograniczenia wydatków w budżecie na 2012 r.), a w 2011 r. osiągnie 57,4 proc. PKB. Z symulacji funduszu wynika, że w 2014 r. dług publiczny nieznacznie przekroczy 61 proc. PKB (konstytucja zabrania zadłużania się, gdy zostanie osiągnięty poziom 60 proc. PKB) i zacznie spadać dopiero od 2015 roku.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów