Resort finansów przygotował rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa. Jak podkreśla ministerstwo - zmiany mają charakter doprecyzowujący. W projektowanym rozporządzeniu połączono w jedną kategorię pożyczki i kredyty, gdyż ustawa o finansach publicznych wymienia je w ramach jednej kategorii tytułu dłużnego.

Sprecyzowano też, jakie rodzaje zobowiązań zalicza się do kredytów i pożyczek. - Zastosowany bardziej szczegółowy sposób klasyfikacji wynika również z orzecznictwa sądów administracyjnych - czytamy w uzasadnieniu. - Ze względu na okres zapadalności podzielone zostały tylko papiery wartościowe, pożyczki i kredyty. W stosunku do pozostałych tytułów, ze względu na ich specyfikę, trudno byłoby dokonać ich podziału wg kryterium zapadalności. Dokonano również podziału długu na dług krajowy oraz zagraniczny ze względu na zakres podmiotowy - rezydent i nierezydent. Dalszy podział, w ramach długu krajowego i zagranicznego przyjęty został, ze względu na konieczność wywiązania się Polski z zobowiązań międzynarodowych w zakresie sprawozdawczości długu publicznego. Zgodnie z art. 126 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej poziom długu publicznego, obok ograniczeń dotyczących deficytu, stanowi kryterium, w oparciu, o które Komisja Europejska bada przestrzeganie dyscypliny budżetowej w państwach członkowskich.

Magdalena Kobos, rzecznik resortu finansów zapewnia jednak, że w samym sposobie liczenia długu nic się nie zmieni. - Takich zmian nie możemy wprowadzać rozporządzeniem - wyjaśnia rzecznik. - Nowe rozporządzenie jest jednak konieczne, ponieważ zmienia się ustawa o finansach publicznych, należy więc uregulować sposób sprawozdawczości dla samorządów.