Kolejny raz mieliśmy inflację niższą od prognoz

Ubiegły miesiąc był piątym w tym roku, kiedy wzrost cen okazał się niższy od oczekiwań analityków. Listopadowa niespodzianka oddala nieco podwyżkę stóp

Publikacja: 15.12.2010 07:22

Kolejny raz mieliśmy inflację niższą od prognoz

Foto: GG Parkiet

Wbrew oczekiwaniom większości analityków roczna inflacja w listopadzie była niższa niż miesiąc wcześniej. Wyniosła 2,7 proc. Analitycy ankietowani przez „Parkiet” spodziewali się, że dynamika cen wyniesie 2,9 proc. i będzie o 0,1 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej.

[srodtytul]Zdecydowała żywność[/srodtytul]

„Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 4,7 proc.), które podniosły ten wskaźnik o 1,02 pkt proc.” – napisał we wczorajszym komunikacie GUS.

Jednak to właśnie głównie żywności zawdzięczamy listopadową niespodziankę inflacyjną. „Spadek wskaźnika inflacji względem odczytu październikowego to przede wszystkim wynik niższych cen żywności (wzrosły w skali miesiąca o 0,2 proc.), które mocno kontrastują z wzrostami na Węgrzech i w Czechach” – napisali w nocie dla klientów ekonomiści BRE?Banku.

[srodtytul]Podwyżki stóp później[/srodtytul]

Niższa od oczekiwań inflacja doprowadziła do schłodzenia oczekiwań rynkowych dotyczących terminu podwyżek stóp procentowych. Świadczy o tym spadek kontraktów FRA – forward rate agreement, mówiących o spodziewanej wysokości stóp rynku międzybankowego.

„Niższy od oczekiwań poziom bieżącej inflacji może zmniejszyć obawy członków Rady Polityki Pieniężnej o wystąpienie efektów drugiej rundy i tym samym nie zachęca do pośpiechu z podwyżkami stóp procentowych. Potwierdza to nasze oczekiwania, że do pierwszej podwyżki stóp dojdzie w I kwartale przyszłego roku” – stwierdzili ekonomiści Banku?Zachodniego WBK.

Z kolei zdaniem analityków BRE pierwsza podwyżka stóp może być dokonana dopiero w II?kwartale. BRE przypomniał, że w lutym – uznawanym za odpowiedni termin na zaostrzenie polityki pieniężnej – nie będzie tzw. decyzyjnego posiedzenia RPP.

„Bilans ryzyka dla inflacji jest obecnie zrównoważony, a poziom stóp procentowych adekwatny do sytuacji gospodarczej. Jednym z istotniejszych zagrożeń jest natomiast brak ładu w strefie euro” – stwierdziła, cytowana przez PAP, Elżbieta Chojna-Duch z RPP. Przyznała, że na przełomie tego i przyszłego roku inflacja nieco wzrośnie. Według niej będzie to spowodowane wzrostem cen żywności, energii oraz podwyżką VAT.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów