Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do końca grudnia OFE były zobowiązane co najmniej 75 proc. swojego portfela utrzymywać w akcjach. Rząd chciał w ten sposób zabezpieczyć warszawską giełdę przed ewentualnym krachem wywołanym gwałtowną reorganizacją portfeli OFE w związku z przejęciem ponad połowy ich aktywów. Wymagany próg jest co rok obniżany o 20 pkt proc. Obecnie więc OFE muszą zgodnie z prawem inwestować 55 proc. swoich aktywów w walory spółek giełdowych. Część rynku się obawia, że spadek limitu może pociągnąć za sobą wyprzedaż. Akcje w portfelach OFE stanowią ponad 80 proc. i są warte 120 mld zł. Teoretycznie więc zejście do minimalnego progu, przy zachowaniu wycen papierów odpowiadałoby pozbyciu się pakietu o wartości przekraczającej 37 mld zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.