Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.09.2016 06:15 Publikacja: 01.09.2016 06:15
Prognozy wskaźników ekonomicznych publikowanych we wrześniu
Foto: GG Parkiet
Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) spadł w sierpniu o 0,8 proc. w porównaniu z takim samym okresem poprzedniego roku, po zniżce o 0,9 proc. w lipcu. Deflacja okazała się nieco płytsza, niż spodziewała się większość ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów. Przeciętnie oczekiwali oni powtórki lipcowego odczytu. Sierpniowe dane o CPI to dopiero tzw. szybki szacunek GUS, teoretycznie mogą więc zostać zmienione. Ekonomiści widzą jednak uzasadnienie dla nieco wyższej, niż oczekiwali, dynamiki cen. Odpowiadać może za to m.in. mniejszy od zakładanego spadek cen żywności. Jakub Rybacki, ekonomista z ING Banku Śląskiego, nie wyklucza też, że już w sierpniu sklepy zaczęły podnosić ceny w oczekiwaniu na podatek obrotowy, który wejdzie w życie we wrześniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Agencja ratingowa S&P poinformowała o dokonaniu półrocznego przeglądu ratingu Polski, bez publikacji aktualizacji analiz. Długoterminowy rating kraju w walucie obcej to wciąż A- z perspektywą stabilną.
Narodowy Bank Polski poinformował, że rezerwy polskiego złota osiągnęły poziom 509,3 tony, co plasuje Polskę w czołówce światowych posiadaczy tego kruszcu. Tym samym NBP wyprzedził Europejski Bank Centralny, który ma 506,5 ton złota.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nominalne brutto w gospodarce narodowej wyniosło w pierwszym kwartale tego roku 8962,28 zł – podał w piątek GUS. To oznacza wzrost o 10 proc. rok do roku, najniższy od trzech lat.
– Dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji. Dodawał, że według niego tylko „radykalny” czynnik antyinflacyjny zmotywowałby Radę do kolejnej obniżki w czerwcu.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
– Dostosowanie stóp procentowych nie oznacza początku cyklu obniżek - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji. Dodawał, że według niego tylko „radykalny” czynnik zmotywowałby Radę do kolejnej obniżki w czerwcu.
Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów i rynku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy po raz pierwszy od półtora roku. Smaczkiem jest fakt, że znów obniżka stóp procentowych przez RPP zbiega się w czasie z wyborami w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas