Wzrost płac uderzy w konsumentów?

Kontynuacja podwyżek płac może skłonić krajowe firmy do przerzucenia rosnących kosztów w ceny.

Aktualizacja: 06.02.2017 15:52 Publikacja: 10.10.2016 16:48

Wzrost płac uderzy w konsumentów?

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że sytuacja sektora przedsiębiorstw poprawiła się nieznacznie i kształtowała się na dobrym poziomie.

– Na podkreślenie zasługuje zarówno wzrost dynamiki sprzedaży, jak i zwiększenie tempa zysków oraz szybciej rosnące zatrudnienie, co stanowi potwierdzenie dobrej kondycji badanych firm. Mimo lekkiej poprawy, wydatki inwestycyjne pozostały jednak nominalnie wyraźnie poniżej ubiegłorocznych nakładów, co jest częściowo związane ze spadkiem inwestycji w branżach korzystających ze środków pomocowych UE – zwrócili uwagę autorzy raportu.

W raporcie wskazano, że przedsiębiorstwom udało się ograniczyć wzrost kosztów do poziomu nie przekraczającego tempa przychodów.

- Sprzyjały temu utrzymujące się niskie ceny surowców, w tym paliw. Relatywnie wolno zwiększały się też koszty dóbr importowanych (ze względu na osłabienie się złotego część firm mogła zastąpić towary importowane krajowymi odpowiednikami). Z drugiej strony, rosnące płace i zatrudnienie w dalszym ciągu stanowiły czynnik najsilniej zwiększający koszty i negatywnie oddziaływały na efektywność kosztową firm (udział kosztów pracy, również z uwzględnieniem usług obcych, w kosztach sprzedaży osiągnął najwyższy poziom od czasu przystąpienia Polski do UE) – wskazano.

Zdaniem ekspertów NBP dalsze podwyżki płac w kolejnych kwartałach mogą stanowić czynnik skłaniający przedsiębiorców do przerzucenia rosnących kosztów w ceny. - Na razie jednak skłonność przedsiębiorstw do podwyższania cen pozostaje niska, co może być związane ze wzrostem zysków.

- Ich dynamika w II kwartale podniosła się i osiągnęła poziom dwucyfrowy. Duża część poprawy wynikała ze zwiększenia efektywności kosztowej, w mniejszym stopniu za wyższe zyski odpowiadały rosnące przychody. Ten ostatni czynnik miał większe znaczenie w przypadku eksporterów – wyjaśniono w raporcie.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe