Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.04.2018 05:20 Publikacja: 03.04.2018 05:20
W lutym indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 1,4 proc. rok do roku, najmniej od ponad roku. Te dane, opublikowane przed dwoma tygodniami, w połączeniu z wydźwiękiem marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wyraźnie odsunęły w czasie oczekiwany na rynkach termin podwyżki stóp procentowych. To zaś sprzyjało zwyżkom cen obligacji, ale jednocześnie osłabiało złotego.
Wstępny szacunek CPI w marcu GUS opublikuje już we wtorek. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie oceniają, że pokaże on przyspieszenie inflacji do 1,6 proc. rok do roku. – To będzie jeden z najważniejszych odczytów makroekonomicznych w kwietniu – wskazuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Dane za styczeń i luty póki co wskazują, że prognozy inflacyjne przedstawione przez NBP w marcu mogą ponownie zostać zrewidowane w dół. To niewątpliwie jeszcze bardziej utwierdziłoby RPP w przekonaniu, że nie ma potrzeby zmian stóp procentowych w Polsce – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas