Ile wynosi dziś inflacja w Polsce?
Ile wynosi dzisiaj to nie wiem (śmiech). Na pewno jest jednak niższa od górnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc.). Inflacja może przebić 3 proc. na przełomie 2019 i 2020 r., ale potem powinna stopniowo wygasać.
Opozycja sugeruje, że inflacja jest w rzeczywistości wyższa niż pokazuje indeks cen konsumpcyjnych (CPI). Jeden z posłów PO zwrócił się do GUS z wnioskiem o wyjaśnienia, jak zmieniała się w ostatnich latach metodologia liczenia tego wskaźnika. Najwyraźniej podejrzewa, że GUS manipuluje danymi. O tym, że są powody do takich podejrzeń, otwarcie mówi Andrzej Bratkowski, były członek RPP.
Jeśli komuś coś się nie zgadza z jego politycznymi przekonaniami, szuka winnego. Niestety GUS, ale często też ZUS, są często w tej roli obsadzani. Według mnie GUS liczy inflacje rzetelnie. Oczywiście, że wprowadza pewne modyfikacje w metodologii, bo narzuca nam to Eurostat. Z pewnością jednak GUS nie działa na polityczne zamówienie. Pracowałam w tej instytucji przez wiele lat, od 1993 do 2011 r. W tym czasie zmieniali się prezesi, zmieniały się rządy, ale nigdy nie miało to wpływu na rzetelność publikowanych przez GUS danych. Zarzuty, że urząd statystyczny dopuszcza się manipulacji, są niesprawiedliwe i krzywdzące.
Być może wynikają one z charakteru inflacji. Jest ona ostatnio napędzana w dużej mierze przez ceny żywności, a przez to może być odczuwana jako wyższa niż podaje GUS.