Przed poniedziałkową rewizją prognozy ekonomiści z tej instytucji spodziewali się wzrostu PKB Polski w 2020 r. o 3 proc., po 4 proc. w 2019 r. I nawet tamte prognozy kwalifikowały ich do grona czarnowidzów. Ankietowani pod koniec stycznia przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie przewidywali, że PKB Polski powiększy się w 2020 r. o 3,2 proc., a najwięksi pesymiści mówili o wzroście o 2,8 proc.
Od początku roku średnie prognozy dla polskiej gospodarki zmieniły się tylko minimalnie. Obniżka przewidywań przez ekonomistów z Credit Agricole może być jednak zapowiedzią fali podobnych rewizji. Głównym jej wyjaśnieniem jest to, że w świetle wstępnego szacunku PKB w 2019 r. koniunktura pod koniec ub.r. wyraźnie się pogorszyła, co rzutuje na ścieżkę wzrostu w 2020 r. Na razie to jednak domysły. Szczegółowe dane dotyczące wzrostu i struktury PKB w IV kwartale 2019 r. GUS opublikuje pod koniec lutego. Wielu ekonomistów przyznaje, że woli wstrzymać się do tego czasu z aktualizacją scenariuszy makroekonomicznych.
Ekonomiści z Credit Agricole, których pracami kieruje Jakub Borowski, rewizję swoich prognoz tłumaczą pogorszeniem perspektyw wzrostu zarówno konsumpcji, jak i inwestycji. Wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych – główna składowa PKB – zwiększą się w ich ocenie w tym roku o 3,2 proc., po 3,9 proc. w 2019 r. i 4,3–4,5 proc. w poprzednich dwóch latach. Konsumpcję tłumiły będą m.in. rosnąca skłonność Polaków do oszczędzania oraz przyspieszająca inflacja, hamująca wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych. Według prognoz zespołu Borowskiego indeks cen konsumpcyjnych (CPI) będzie w tym roku rósł średnio w tempie 3,2 proc. rocznie, zamiast 3 proc., jak dotąd oczekiwali. Przy tym jednak odczuwalna inflacja może być wyższa bo, podobnie jak w ub.r., będą ją napędzały ceny żywności.
Wedle prognoz analityków z Credit Agricole wydatki inwestycyjne w Polsce w 2020 r. wzrosną o zaledwie 0,7 proc., po zwyżce o niemal 8 proc. w 2019 r. Będzie to efekt spadku nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym i hamowania wzrostu nakładów w sektorze prywatnym.