W piątek obniżkę głównej stopy procentowej o 0,5 pkt proc., do 1 proc., ogłosił centralny bank Norwegii. Zrobił to poza harmonogramem swoich posiedzeń, chociaż najbliższe zaplanowane jest na czwartek. Dodatkowo Norges Bank zintensyfikował operacje zwiększające płynność w sektorze bankowym i czasowo pozwolił bankom komercyjnym na zmniejszenie buforów kapitałowych.
Norges bank przyznał, że obniżka stóp procentowych „nie jest w stanie zapobiec silnemu negatywnemu wpływowi epidemii koronawirusa na norweską gospodarkę", ale zapewnił, że jest gotowy na ich kolejne cięcia. – W Norwegii dojdzie do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, być może już w przyszłym tygodniu – ocenił David Oxley, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics.
W Szwecji, gdzie główna stopa procentowa jest zerowa, bank centralny ogłosił w poniedziałek gigantyczny zastrzyk gotówki dla firm niefinansowych. W tym celu pożyczy bankom komercyjnym nawet 500 mld koron – równowartość 10 proc. PKB – z przeznaczeniem na tanie pożyczki dla przedsiębiorstw. Jeśli banki odpowiednio zwiększą akcję kredytową, dwuletnie pożyczki z Riksbanku będą darmowe. Szwedzki bank centralny, tak jak norweski, zapewnił, że jest gotowy na dalsze działania stymulujące gospodarkę.
Na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej zdecydował się w piątek także m.in. Ludowy Bank Chin, który obniżył stopę rezerwy obowiązkowej o 0,5-1,0 pkt proc. Jak wylicza Win Thin, analityk z Brown Brothers Harriman, dzięki tej zmianie płynność w chińskim systemie bankowym wzrośnie o niemal 80 mld USD.
W czwartek zdecydowane działania, które mają na celu złagodzenie napięć na rynku pieniężnym oraz zapobieżenie bankructwom firm, które okresowo straciły płynność, ogłosiły najważniejsze banki centralne świata: amerykański Fed i europejski EBC.