Rekordowa nadwyżka

Wartość polskiego eksportu towarów wzrosła w czerwcu o 3 proc. rok do roku, radykalnie przebijając prognozy ekonomistów. Import ciągle malał, wskutek czego Polska odnotowała rekordową nadwyżkę handlową.

Publikacja: 14.08.2020 05:00

Rekordowa nadwyżka

Foto: Adobestock

W marcu, kwietniu i maju pandemia wyraźnie tłumiła obroty w handlu zagranicznym. Najgorszy był pod tym względem kwiecień, gdy wartość polskiego eksportu (w euro) załamała się o 29,1 proc. rok do roku. W maju spadła o ponad 19 proc. rok do roku, a ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że w czerwcu zmalała o nieco ponad 4 proc.

Nieco głębszy od oczekiwań ekonomistów okazał się natomiast czerwcowy spadek importu, który wyniósł 10,7 proc. rok do roku, po 27–28 proc. w poprzednich dwóch miesiącach. Konsekwencją spadku importu i wzrostu eksportu było najwyższe od co najmniej 2004 r. saldo wymiany towarowej Polski. Nadwyżka sięgnęła niemal 2,7 mld euro, dwukrotnie bijąc dotychczasowy rekord – z maja.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski