O 14 mld zł większy, niż się dotąd wydawało, był w ub.r. produkt krajowy brutto Polski. Wyniósł niemal 2288 mld zł.
W poniedziałek GUS opublikował wyniki rewizji rachunków narodowych z ostatnich ponad 20 lat. Większość zmian ma charakter czysto kosmetyczny. W porównaniu z wcześniejszymi szacunkami istotnie zmienił się tylko obraz gospodarki w ub.r.
Według aktualnych szacunków urzędu statystycznego, PKB Polski zwiększył się w ub.r. w ujęciu nominalnym o 7,8 proc. rok do roku, zamiast o 7,2 proc., jak wynikało z kwietniowych raportów. Z kolei PKB w ujęciu realnym (czyli w cenach stałych) zwiększył się o 4,5 proc. zamiast o 4,1 proc. W pierwszym oszacowaniu, ze stycznia, GUS podawał, że polska gospodarka urosła w 2019 r. o 4 proc. Skąd te zmiany? Większe, niż GUS początkowo oceniał, były wydatki publiczne (tzw. spożycie publiczne). Wzrosły one w ub.r. realnie o 6,2 proc., a nie o 4,9 proc.
Choć GUS systematycznie rewiduje rachunki narodowe, uwzględniając najnowsze dane, poniedziałkowa rewizja jest znacząca. Wynika to m.in. z tego, że ma ona tzw. charakter benchmarkingowy. To oznacza, że GUS zmienił rok odniesienia dla rachunków narodowych (określa on m.in. strukturę gospodarki) z 2010 na 2015. Komisja Europejska rekomenduje krajom członkowskim UE, aby dokonywały tego rodzaju rewizji co najmniej raz na pięć lat.