"Polska gospodarka może w 2021 r. rozwijać się w tempie 3,3%. Pomimo odrodzenia się pandemii pod koniec 2020 r. i ostatnich wzrostów nowych zachorowań, koniunkturę wspierać będzie odreagowanie w handlu w strefie euro, poprawa nastrojów i odbicie konsumpcji prywatnej" - czytamy w komunikacie dotyczącym najnowszego raport Banku Światowego traktującego o sytuacji gospodarczej w regionie Europy i Azji Środkowej.
"Oczekuje się, że ożywienie handlu w strefie euro w połączeniu z większym zaufaniem i wzrostem konsumpcji prywatnej i inwestycji będzie sprzyjać umiarkowanemu ożywieniu gospodarczemu na poziomie około 3,3% w 2021 r., co spowoduje wzrost produkcji powyżej poziomu sprzed kryzysu" - dodano w raporcie, w części dotyczącej Polski.
W komunikacie napisano również, że oczekiwany obecnie wzrost w 2021 r. jest "nieco słabszy", niż prognozowano w październiku - gdy prognoza na 2021 r. zakładała wzrost o 3,5% - co wynika z "większej niepewności wokół pandemii COVID-19 oraz procesu szczepień w Europie".
"Choć PKB Polski spadł w 2020 r. po raz pierwszy od 30 lat, to polska, zdywersyfikowana gospodarka okazała się jedną z najbardziej odpornych na pandemię COVID-19 w Europie" - powiedział przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Heinz, cytowany w komunikacie.
"W krótkim okresie dużym wyzwaniem jest dalsze wspieranie tych branż, które zostały najbardziej dotknięte pandemią, dbając jednocześnie o równowagę i przejrzystość w zarządzaniu finansami publicznymi. Polska wciąż musi wzmacniać swoje instytucje, aby przygotować się na nową falę środków unijnych, z których duża część będzie przeznaczona na niskoemisyjne i zielone projekty" - dodał Heinz.