Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.08.2021 05:00 Publikacja: 04.08.2021 05:00
Wzrost inflacji w lipcu do 5 proc. rocznie spośród członków RPP skomentowali już m.in. prof. Grażyna Ancyparowicz oraz prof. Eugeniusz Gatnar.
Foto: materiały prasowe TV
Takie wnioski część ekonomistów wyciąga z wypowiedzi tych członków RPP, którzy skomentowali już lipcowy wzrost inflacji do 5 proc., z 4,4 proc. w czerwcu. Największe znaczenie ma w tym kontekście wypowiedź prof. Grażyny Ancyparowicz zaliczanej do gołębi, czyli zwolenników łagodnej polityki pieniężnej. W wywiadzie dla Biznes24.pl prof. Ancyparowicz oceniła, że o podwyżce stóp procentowych – ewentualnie o cyklu podwyżek – będzie można zacząć poważnie myśleć w październiku lub listopadzie. Jak tłumaczyła, inflacja jest wysoka, ale nie ma ryzyka, że przekształci się w lawinową. Jest też obecnie wciąż napędzana czynnikami, na które RPP nie ma wpływu. Zdaniem prof. Ancyparowicz, nawet szybki wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw nie jest odzwierciedleniem silnego ożywienia w gospodarce, tylko podwyżki płacy minimalnej z początku br. „W tej wypowiedzi najciekawsze jest stwierdzenie, że poważna rozmowa nt. podwyżek mogłaby się rozpocząć już w październiku. Być może oznacza to, że przy odpowiednich warunkach pierwsza podwyżka mogłaby nastąpić już w listopadzie" – zauważyli we wtorkowym raporcie ekonomiści z PKO BP. Analitycy z ING BSK napisali zaś, że wystąpienie ekonomistki wpisuje się w ich scenariusz zakładający pierwszą podwyżkę stopy referencyjnej NBP właśnie w listopadzie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas