Jak podał we wtorek GUS, produkt krajowy brutto Polski, główna miara aktywności w gospodarce, wzrósł w II kwartale o 11,1 proc. rok do roku po zniżce o 0,9 proc. w I kwartale. To wynik nieco lepszy niż sugerował wstępny szacunek z połowy sierpnia (10,9 proc.) i bliższy przeciętnych oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet" sprzed tamtego szacunku (11 proc.).
W stosunku do poprzedniego kwartału PKB oczyszczony z wpływu czynników sezonowych zwiększył się o 2,1 proc., po zwyżce o 1,3 proc. w I kwartale. To również wynik nieco lepszy niż sugerował wstępny szacunek (1,9 proc.).
W ostatnich dwóch dekadach największa roczna zwyżka realnego PKB wyniosła 7,6 proc. (w I kwartale 2007 r.). W minionym kwartale tak spektakularny wzrost był w dużej mierze efektem niskiej bazy odniesienia. W II kwartale 2020 r. PKB załamał się o 9,2 proc. w stosunku do I kwartału (po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych). II kwartał br. przyniósł zaś normalizację aktywności w polskiej gospodarce. Jak wyliczyli ekonomiści z banku Pekao, PKB (oczyszczony z wpływu czynników sezonowych) był o 0,7 proc. wyższy niż w IV kwartale 2019 r., czyli przed wybuchem pandemii. Nadal jest jednak o 5 proc. niższy niż byłby, gdyby pandemii nie było, a gospodarka pozostałaby na wcześniejszej trajektorii wzrostu.
O ile samo odbicie PKB w II kwartale nie jest zaskoczeniem, o tyle jego struktura jest pełna niespodzianek. Po tym, jak w I kwartale rozpoczął się ruch w inwestycjach, ekonomiści oczekiwali powszechnie, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze większy. Tak się nie stało. W ujęciu rok do roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosły wprawdzie o 5 proc., po zwyżce o 1,3 proc. w I kwartale, ale w ujęciu kwartał do kwartału (po odsezonowaniu) zmalały o 10,8 proc., po zwyżce o 16 proc. w I kwartale.
Ankietowani przez „Parkiet" pod koniec lipca ekonomiści przeciętnie szacowali, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 10,7 proc. rok do roku. Część z nich jeszcze swoje szacunki podniosła, gdy GUS podał dane na temat nakładów inwestycyjnych dużych przedsiębiorstw.