"Skracamy okres przebywania w kwarantannie do siedmiu dni, korzystamy tutaj z doświadczeń innych krajów, podobne rozwiązania wprowadziły Niemcy, Francja, Belgi, Włochy czy Grecja. Jest to zgodne zresztą z zaleceniami europejskich agencji" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział zwiększenie możliwości testowania.

"Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe [będą] w każdej aptece, duża powszechność testowania, jak najszersza powszechność testowania" – podkreślił.

Premier zapowiedział zwiększenie liczby łóżek szpitalnych, mimo że obecnie zmniejsza się liczba zajętych łóżek. Jak wskazał, w ocenie ekspertów za 7-10 dni ten trend się odwróci i potrzebna będzie ich większa liczba.

Każda osoba powyżej 60. roku życia, która otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa będzie mogła w ciągu 48 godzin być zbadana w swoim domu przez lekarza pierwszego kontaktu.

Premier przypomniał, że w administracji rządowej zostanie wdrożony model pracy zdalnej lub hybrydowej. Zalecił wprowadzenie takiego modelu w administracji samorządowej, a także w przedsiębiorstwach.

Zapowiedział też powołanie Rady ds. walki z COVID-19, ze względu na fakt, że znaczna część członków Rady Medycznej zrezygnowała.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 665 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia w ciągu ostatniej doby.