Nvidia znów przebija oczekiwania rynku i raportuje rekordowe wyniki

Nvidia kolejny kwartał z rzędu przebiła rynkowe oczekiwania.

Publikacja: 23.05.2024 06:53

Nvidia znów przebija oczekiwania rynku i raportuje rekordowe wyniki

Foto: Adobe Stock

Poza lepszymi wynikami na poziomie wszystkich najistotniejszych danych finansowych, spółka zapowiedziała także podział akcji 10-1 oraz podwyższenie dywidendy. W reakcji na wyniki spółka notuje wzrost w handlu posesyjnym w wysokości ok. 4%.

Akcje Nvidii rosną o 4% w posesyjnym handlu. Źródło: xStation

Akcje Nvidii rosną o 4% w posesyjnym handlu. Źródło: xStation

XTB

Spółka zaraportowała przychody w wysokości 26,04 mld $ (+260% r/r), co stanowi poziom aż o 5% wyższy niż prognozowano. W ujęciu r/r oznacza to dynamikę w wysokości 262%. Wśród segmentów najlepiej dalej radzi sobie segment Data Center, który wzrósł do 22,56 mld $ i przebił oczekiwania rynku o 6,78%. Lepsze wyniki Nvidia osiągnęła także w Gamingu, drugim najważniejszym segmencie przychodów, w którym zaraportowała 2,6 mld $ (o 1,17% wyżej od konsensusu).

Przychody Nvidii według segmentów. Źródło: Bloomber Finance L.P., XTB Research

Przychody Nvidii według segmentów. Źródło: Bloomber Finance L.P., XTB Research

XTB

Poza wyższymi przychodami spółce udało się także zaraportować lekko niższe od prognoz wydatki operacyjne, co przełożyło się na mocną poprawę marż w ujęciu r/r (marża brutto wzrosłą o 12,1 p.p. do 78,9%). W efekcie spółka osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 18 mld $, co stanowi aż 492% wyższy wynik niż w poprzednim roku oraz zysk netto w wysokości 15,24 mld $ (+461% r/r oraz +9% wobec oczekiwań analityków). Na poziomie zysku na akcję spółka zaraportowała 6,12 $, co również przebija konsensus rynkowy prognozujący 5,65 $. 

Wyniki finansowe Nvidii (w mld $ poza zyskiem na akcję). Źródło: Bloomber Finance L.P., XTB Research

Wyniki finansowe Nvidii (w mld $ poza zyskiem na akcję). Źródło: Bloomber Finance L.P., XTB Research

XTB

""Rozpoczęła się kolejna rewolucja przemysłowa - firmy i kraje współpracują z Nvidią, aby przemienić warte biliony dolarów tradycyjne centra danych w korzystające z przyspieszonych mocy obliczeniowych i zbudować nowy rodzaj centrów danych - fabryki AI - do produkcji nowego towaru: sztucznej inteligencji" - powiedział Jensen Huang, dyrektor generalny i współzałożyciel Nvidii.

W związku z rekordowymi wynikami i optymistycznymi prognozami na przyszłość, Nvidia ogłosiła 10-krotny podział akcji oraz zwiększenie wypłaty dywidendy. Podział akcji nastąpi 7 czerwca 2024 r., a wypłata dywidendy zostanie zwiększona o 150% do 0,10 USD, co po podziale będzie oznaczało 0,01 USD na akcję.

Prognozy Nvidii na następny kwartał również okazały się powyżej oczekiwań. Spółka przewiduje, że w 2Q25 (rok obrotowy spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym) osiągnie 28 mld $ (+/- 2%), co przewyższa rynkowe prognozy zakładające 26,8 mld $. Prognozowana marża brutto waha się w przedziale od 74,8-75,5%, a na cały rok obrotowy 2025 spółka przewiduje wartości ok. 75%. Przewidywany wzrost wydatków operacyjnych w całym roku wynosi ok. 40%, a w 2 kwartale spodziewają się wydatków wynoszących ok. 4 mld $.

Podział akcji i zwiększenie dywidendy to oznaka zaufania Nvidii do jej perspektyw wzrostu. Wyniki spółki podtrzymały mocną kondycję firmy, a także utwierdziły ją jako prawdziwego lidera wyścigu technologicznego związanego z rowojem AI. Szerokie wykorzystanie jej produktów, od gier i grafiki po samochody autonomiczne i centra danych, sprawia, że przed spółką dalej prezentują się mocne perspektywy wzrostu, szczególnie, że wraz z kolejnymi raportami firma udowadnia, że potrafi dbać zarówno o dynamiczny rozwój przychodów, jak i o poprawę marż.

XTB

Giełda
Udana kontra popytu w końcówce tygodnia
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Giełda
Złoty słaby, za to WIG20 na przekór innym indeksom
Giełda
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia
Giełda
Kto kogo ściągnie
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Giełda
WIG20 balansuje na linii 2400 pkt
Giełda
Spadki na rynkach bazowych zagrożeniem dla GPW