Nie przeszkodził też słaby sentyment na Wall Street, gdzie obserwujemy presję spadkową, obecną szczególnie w walorach spółek technologicznych. W efekcie indeks Nasdaq 100 traci dziś 1,54%, a WIG20 odnotował prawie 1,5% zwyżkę, wzbijając się do 2423 pkt. Zarówno sWIG jak i mWIG mocno odstawały dziś od głównego benchmarku i zyskały odpowiednio 0,2% i 0,6%. Świetne nastroje obserwowane były na walorach banków; WIG Banki zamknął sesję 2,7% wyżej. Wzrosty możemy wiązać z komentarzami płynącymi z kręgów władzy, wedle których wakacje kredytowe stoją pod znakiem zapytania,
Patrząc na słabsze sentymenty na parkietach europejskich giełd i spadkową sesję w Stanach Zjednoczonych, staje się jasne, że popyt motywowany był dziś czynnikami wewnętrznymi. Dane dotyczące płac w styczniu wypadły w Polsce powyżej oczekiwań analityków, ale produkcja przemysłowa nie zdołała spełnić oczekiwań rynku. Niemniej jednak wyższe płace mogą wskazywać, że RPP bardzo zachowawczo podejdzie do tematu potencjalnych obniżek stóp, w 2024 roku. W ujęciu miesięcznym płace spadły o 3,3% wobec szacowanego spadku o 4,9%. Natomiast w ujęciu r/r wynagrodzenia w styczniu wzrosły o 12,8% wobec 11,2% oczekiwań i 9,6% poprzednio.
Także trwające spadki cen gazu i pozwoleń na emisję mogą wskazywać na niższe taryfy za energię i więcej pieniędzy w portfelach polskich konsumentów. Zatrudnienie w ujęciu m/m wzrosło o 0,3% wobec 0,4% poprzednio i 0% odczytu w grudniu; rok do roku spadło o 0,2% - zgodnie z oczekiwaniami. Z drugiej strony ceny producentów spadły o rekordowe w historii 9% r/r wobec oczekiwanego spadku o 8,3% i 6,4% cofnięcia poprzednio. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,6% rocznie, poniżej 3,1% oczekiwań; w ujęciu miesięcznym sprzedaż w przemyśle wzrosła o 2,3% wobec 3,8% prognoz i prawie 10% spadku poprzednio. Ogólny obraz tych danych prowadzi do wniosku, jakim jest poprawa konsumpcji w Polsce, toteż nie powinno dziwić umocnienie złotego, USDPLN ponownie spadł dziś poniżej 4,00.
Kluczowy dla sentymentów GPW będzie jutrzejszy raport Nvidia, która przedstawi wyniki i wytyczne po sesji w USA. Firma stała się benchmarkiem nastrojów całego indeksu Nasdaq oraz nastrojów wokół sztucznej inteligencji. Wyższe od prognoz wyniki i wzrostowa reakcja na nie mogą prowadzić do przedłużenia wzrostów i dać rynkowi kolejne argumenty, wspierające dalszy wzrost sentymentu do ryzyka. To właśnie globalny sentyment będzie kluczowym motorem GPW w najbliższych tygodniach. Dane instytucjonalne wskazały, że zagraniczni inwestorzy byli w ostatnich miesiącach głównymi kupującymi polskie akcje. Potencjalna dalsza hossa na Wall Street wydaje się nieodzownym tłem dalszych wzrostów na GPW. Ewentualne negatywne zaskoczenie inwestorów raportem może zweryfikować dzisiejszą zwyżkę na GPW.
Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB