Korelacja ze światem pomaga bykom w Warszawie

Wtorkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 zyskał 1,90 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 1,60 procent.

Publikacja: 24.10.2023 17:56

Korelacja ze światem pomaga bykom w Warszawie

Foto: Grzegorz Psujek

Ożywienie popytu zostało poparte aktywnością rynku, która tylko w przypadku WIG20 wyniosła 1,14 mld złotych, gdy na całym parkiecie zbliżyła się do 1,31 mld złotych. Dla porównania, w poniedziałek wolumen obrotu w WIG20 ledwie przekroczył 16 miliony, gdy dziś udało się przekroczyć 24 miliony. Kluczowa dla nastrojów rynku była jednak postawa giełd bazowych, które szukały zwyżek po ostatnich spadkach i odpowiadały wzrostami na spadek rentowności amerykańskiego długu, kluczowej zmiennej dla nastrojów w ostatnim tygodniu. Powrót apetytu na ryzyko pozwolił GPW ignorować osłabienie złotego dolara i generalnie umocnienie amerykańskiej waluty do głównych konkurentów.

W przypadku GPW odbicie wpisało się w większą zmienność rynku w powyborczym tygodniu, ale nie ma wątpliwości, iż nie byłoby dzisiejszej zwyżki, gdyby nie powrót korelacji WIG20 z indeksami giełd bazowych, które w drugiej połowie poprzedniego tygodnia zgasiły optymizm na GPW wyzwolony wynikami wyborów parlamentarnych w Polsce. Z perspektywy technicznej sesja wpisała się we wczorajszą konsolidację po trzech dniach mocnej przeceny. W nieco szerszej perspektywie patrząc WIG20 zarysował granice potencjalnej konsolidacji między poziomami 2150 pkt. – szczyt powyborczego odbicia – i strefą wsparcia w rejonie 2000 pkt., a więc luki z otwarcia notowań na starcie poprzedniego tygodnia. W trakcie kolejnych sesji warto oczekiwać podtrzymania korelacji WIG20 z kondycją giełd bazowych, które będą reagowały na wyniki kwartalne spółek, w tym kluczowych dla nastrojów liderów sektora technologicznego.

Adam Stańczak

Analityk

DM BOŚ Wydział Analiz Rynkowych

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC