Nastroje na rynkach popsuła niespodziewana, niedzielna decyzja krajów OPEC o zmniejszeniu wydobycia ropy. Nie zrobiło to jednak większego wrażenia na inwestorach handlujących w Warszawie, którzy nie mieli większych oporów przed kupowaniem akcji, co początkowo wyciągnęło w górę WIG20 ponad 2 proc. W końcówce handlu zapał nieco osłabł i WIG20 finiszował prawie 1 proc. na plusie, a WIG zyskał nieco ponad 0,7 proc. Warto docenić, że handlujący w Warszawie pozostali odporni na negatywne impulsy płynące z pozostałych europejskich rynków, na których przeważał kolor czerwony, choć zasięg spadków głównych indeksów był ograniczony. Wyraźnie lepiej radziły sobie giełdy z naszego regionu. Natomiast lekki optymizm panował wśród amerykańskich inwestorów, co wsparło indeksy na początku notowań na Wall Street. Przewaga kupujących szybko jednak zaczęła topnieć.
Zachowawcza postawa inwestorów na większości giełd wynikała w dużej mierze z niepewności wywołanej nieoczekiwanym cięciu wydobycia ropy przez kraje OPEC, co sprawiło, że ceny surowca gwałtownie podskoczyły. Wzrost cen ropy to nowe wyzwanie dla rynków, które zakładały, że m. in. za sprawą spadków cen surowców energetycznych problem inflacji zacznie wygasać. To w dużej mierze było motorem odbicia na giełdach w ostatnim czasie, ale decyzja państw OPEC mocno komplikuje sytuację na rykach akcji. Inwestorzy dobrze zdają sobie sprawę, że banki centralne mogą teraz być mniej skłonne do łagodzenia restrykcyjnej polityki pieniężnej w sytuacji niesłabnącej presji inflacyjnej, co z drugiej strony stwarza ryzyko wejścia gospodarek w recesję.
Motorem zwyżek w Warszawie były drożejące o nawet o blisko 5 proc. walory PKN Orlen, wsparte silnymi wzrostami cen ropy. Zwyżki początkowo swoim zasięgiem objęły także niemal wszystkie pozostałe spółki z indeksu, ale w dalszej części notowań część wypadła z łask kończąc sesję pod kreską. Problemów z przekonaniem siebie inwestorów nie miały papiery banków, które kontynuowały odbicie kończąc sesje w komplecie na plusach. Na celowniku kupujących znalazło się także Allegro, które wróciło do łask po krótkiej korekcie. Na drugim biegunie, wśród najmocniej przecenionych, znalazły się akcje CD Projektu i KGHM.
Pozytywne nastroje zdominowały również handel w segmencie małych i średnich firm, gdzie przewagę miały drożejące spółki. Wśród najbardziej rozchwytywanych przez inwestorów znalazły się akcje CI Games i Genomtecu, które zakończyły notowania odpowiednio 16 i 12,6 proc. na plusach.