Z początkiem nowego tygodnia optymistyczne nastroje ponownie zawitały na krajowy rynek akcji. W miarę upływu kolejnych godzin handlu w Warszawie popyt poczynał sobie coraz śmielej, by zakończyć sesję efektowną zwyżką głównych indeksów. WIG20 finiszował ponad 1,6 proc. na plusie, a WIG zakończył notowania prawie 1,4 proc. nad kreską.

Optymizm na krajowym rynku korespondował z zachowaniem większości pozostałych europejskich giełd, na których od samego początku sesji więcej do powiedzenia mieli kupujący. Kolor zielony można było zauważyć zarówno na indeksach zachodnioeuropejskich parkietów, jak i na giełdach z naszej części Europy. Jednak to akcje notowane w Warszawie cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem, dlatego wzrosty indeksów nigdzie (poza giełdą w Atenach) nie były tak okazałe jak na Książęcej. Dużą ochotę do zakupów przejawiali także amerykańscy inwestorzy, co przełożyło się na efektowne wzrosty w pierwszej fazie poniedziałkowej sesji za oceanem. Poprawa globalnych nastrojów, która zaowocowała solidnymi zwyżkami na giełdach w ostatnich dniach, ma swoje źródła w oczekiwaniach związanych z ograniczeniem tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed i oddaleniem widma globalnej recesji.

Na krajowym rynku uwaga kupujących skierowana była głównie na spółki z indeksu WIG20.

Motorem poniedziałkowych zwyżek były spółki surowcowe. Prym w tym gronie wiodły walory KGHM zyskując w trakcie sesji nawet prawie 5 proc. Po silnej wyprzedaży z końcówce minionego tygodnia do łask wróciły papiery Allegro, co zaowocowało prawie 4 proc. zwyżką. Na celowniku kupujących znalazły się także akcje większości banków i PKN Orlen. Z dobrych nastrojów na rynku nie skorzystały tylko akcje mBanku, które jako jedyne w indeksie WIG20 znalazły się na celowniku sprzedających.

W segmencie małych i średnich spółek kupujący byli już nieco mniej chętni do kupowania akcji, choć na szerokim rynku przewagę miały drożejące walory. Pozytywnie z tego grona wypadły małe spółki wchodzące w skład indeksu sWIG80, gdzie zwyżkom przewodziły mocno drożejące akcje CI Games i Rafako.