Czwarty tydzień w konsolidacji

Piątkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się skromnymi zmianami najważniejszych indeksów.

Publikacja: 09.12.2022 17:56

Czwarty tydzień w konsolidacji

Foto: Waldemar Kompala

WIG20 wzrósł o 0,26 procent przy zwyżce indeksu szerokiego rynku WIG o 0,21 procent. Koszyki spółek średnich i małych zanotowały jeszcze mniejsze zmiany i mWIG40 zyskał 0,14 procent, a sWIG80 spadł o 0,01 procent.

Zgodnie z oczekiwaniami centralnym punktem dnia były odczyty amerykańskiej inflacji PPI. W wersji bazowej listopadowa inflacja na poziomie producentów wyniosła 6,2 procent R/R i była wyższa od oczekiwanych 5,9 procent. Szeroko liczona wyniosła 7,4 procent R/R przy prognozie 7,2 procent. Odczyty były jednak niższe od październikowych (PPI 8,1 procent oraz PPI-Core 6,8 procent) i gracze musieli wybierać między reakcją na dane na tle prognoz i na dane pokazujące trend spadkowy. W efekcie, pierwsze spadkowe odpowiedzi giełd zostały szybko ograniczone, co w przypadku WIG20 pozwoliło zamknąć sesję na poziomach granych przed publikacją danych i dla Warszawy – przynajmniej dziś – raport z USA okazał się wydarzeniem bez większego wpływu na indeksy i wynik dnia.

Z perspektywy technicznej sesja była prostym uzupełnieniem notowań całego tygodnia. Wprawdzie piątek do piątku WIG20 spadł o 0,19 procent, ale przy obrocie, który był czytelnie niższy od obrotu w tygodniu poprzednim i – co ważniejsze – zakończył tydzień na poziomach neutralnych z punktu widzenia układów sił na wykresach. W perspektywie dziennej zamknięcie sesji w rejonie 1730 pkt. oznacza, iż zawieszenie w środku konsolidacji 1785-1681 pkt. zostanie przeniesione na nowy tydzień. W perspektywie tygodniowej rynek ma za sobą czwarty tydzień zawieszenia pod psychologiczną i techniczną barierą 1800 pkt., które wymusza czekanie na kolejny ruch rynku.

W kolejnym tygodniu warto oczekiwać pełnego podporządkowania GPW rynkom bazowym i przenoszenia na WIG20 relacji złotego z dolarem. Centralnym punktem będzie reakcja świata na efekty posiedzenia FOMC, ale ważne będą też wtorkowe reakcje na inflację CPI w USA oraz czekanie na piątkowe rozliczenie grudniowej serii kontraktów terminowych na WIG20.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Konsolidacyjny finał tygodnia
Giełda
Krótkotrwałe nerwy na giełdach. Dino najmocniejsze w WIG20
Giełda
Chwilowy skok napięcia
Giełda
Na rynkach znów bardziej nerwowo
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Giełda
Giełda w Warszawie odrabia straty
Giełda
Giełda w Warszawie wróciła na wzrostową ścieżkę