Takie zachowanie rynków było wynikiem opublikowanych wczoraj zdecydowanie lepszych od prognoz lipcowych danych o produkcji przemysłowej. Ta wzrosła o 0.6% m/m przy prognozach na poziomie 0.3% m/m i rewizji w górę czerwcowych danych. Widać zatem, że kondycja przemysłu pozostaje bardzo dobra. Przypomnijmy, że opublikowane w poniedziałek, lipcowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z Chin zaskoczyły zdecydowanie po niższej stronie podsycając obawy związane ze spowolnieniem. Pojawiają się głosy jednak, że władze w Pekinie będą dalej mocno stymulować wzrost, co rynek odbiera z zadowoleniem.

Jeśli chodzi o przyczynę gorszego zachowania spółek technologicznych to wysoka inflacja może zniechęcać konsumentów do wydatków związanych z wymianą elektroniki. Przychody pochodzące ze sprzedaży reklam również spadają, bowiem popyt obniża się z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 pozostają powyżej 4300 pkt. Początek środowych godzin handlu na Starym Kontynencie przynosi niewielkie cofnięcie, a niemiecki Dax spada poniżej 13900 pkt. Dziś opublikowana zostanie lipcowa sprzedaż detaliczna z USA. Sentyment wsparły także dobre wyniki amerykańskich detalistów, które w poprzednim kwartale podniosły obawy związane z siłą amerykańskiego konsumenta. Zarówno Walmart jak i Home Depot pozytywnie zaskoczyły. Obawy związane z pogłębianiem zjawisk recesyjnych zmniejszają się, co w połączeniu z szansami na wolniejsze podwyżki stóp wspiera popyt na ryzykowne aktywa.

Na rynku walutowym USD pozostaje silny i zyskuje wobec całego grona G10. Dolar nowozelandzki po decyzji RBNZ o podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych zyskał, bowiem komunikat wskazuje na dalszą determinację w normalizacji polityki monetarnej, ale i tak amerykańska waluta jest dziś górą. Wieczorem opublikowane zostaną minutki z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które powinny być pomocne w ocenie dalszej ścieżki stóp procentowych w USA. Na rynku surowcowym notowania ropy dalej spadają poniżej 90 USD w przypadku baryłki WTI. Notowania obecnie znajdują się na najniższych poziomach od końca stycznia.

US500.f;

US500.f;

BM mBank

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.