GPW lekko w dół

W środę po południu indeksy warszawskiej giełdy lekko traciły wraz z innymi giełdami regionu, ponieważ część inwestorów chciała zrealizować zyski z ostatnich wzrostów indeksu WIG20, uważają maklerzy. Zdaniem zarządzających indeks WIG20 w średnim terminie może kontynuować spadki

Publikacja: 15.04.2009 16:28

GPW lekko w dół

Foto: PARKIET, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

O godzinie 15.06 indeks największych spółek warszawskiego parkietu tracił 0,5 procent, budapeszteński BUX - 0,7 procent, zaś giełda w Pradze spadała o 0,3 procent.

- Nic się na rynku nie wydarzyło, co by mogło skłonić do zniżek. Cieszy fakt, iż po ostatnich zwyżkach nie ma silnej korekty, co może świadczyć o sile rynku - powiedział makler Domu Maklerskiego BZ WBK Artur Pisarzowski.

W ubiegłym tygodniu indeks WIG20 zyskał nieco ponad 7 procent. - Większy obrót w trakcie ostatnich sesji może świadczyć o tym, że akcje kupują Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), może jest dodatnie saldo u Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI) - dodał.

Skalę spadku na środowej sesji mogło też ograniczać wtorkowe umocnienie złotego. Choć w środę polska waluta była nieco słabsza niż na zakończeniu wtorkowego handlu, to od najniższych poziomów zanotowanych w lutym złoty umocnił się już około 15 procent.

Zdaniem części zarządzających indeksy warszawskiej giełdy mogą jednak spadać w średnim terminie.

- Ostatnie wzrosty nastąpiły bardzo szybko, było to największe odbicie w trwającej bessie, dlatego jest miejsce na odpoczynek. Rynek może nieco schodzić w dół z powodu braku dobrych danych makroekonomicznych w średnim okresie i słabych wyników spółek za pierwszy kwartał - powiedział zarządzający Skarbiec TFI, Piotr Kaczmarek.

- Żeby wzrosty na giełdzie się utrzymały, musi być podstawa w mikro i makro, a na razie takiej nie ma - dodał.

W środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w marcu przyspieszyła w ujęciu rocznym o 3,6 procent, podczas gdy analitycy oczekiwali 3,4-procentowego wzrostu.

W trakcie środowej sesji ponad 2-procentowy spadek odnotowywał KGHM Polska Miedź SA, pomimo że ceny surowca na światowych rynkach rosły. Zdaniem części uczestników rynku, wpływ na to mogła mieć rekomendacja Erste Banku "sprzedaj" i ustalenie ceny docelowej jednej akcji spółki na 50 zł. O godzinie 14.34 jeden papier KGHM kosztował 57 złotych.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC