TMS Brokers: Kiepski początek tygodnia na giełdach europejskich

Giełdy w Stanach Zjednoczonych zamknęły piątkowe notowania na minimalnym plusie i tym samym już szósty tydzień z rzędu udało się zakończyć wzrostami. Indeks szerokiego rynku S&P500 zyskał 0,5%, technologiczny Nasdaq oraz Dow Jones zwyżkowały po 0,1. Sentyment wśród inwestorów uległ dalszej, jakkolwiek nieznacznej poprawie, dzięki relatywnie lepszym wynikom giganta finansowego Citigroup, a także General Electric.

Publikacja: 20.04.2009 12:10

TMS Brokers: Kiepski początek tygodnia na giełdach europejskich

Foto: TMS Brokers

W trakcie weekendu, przedstawiciele administracji prezydenta Obamy zasygnalizowali, iż w związku z planowanymi przez banki zwrotami pożyczek, które udzielone były w ramach rządowego programu TARP, prawdopodobny staje się scenariusz, zgodnie z którym Kongres nie będzie zmuszony do podejmowania kolejnych pakietów pomocowych dla sektora finansowego. Istotny wpływ na przebieg najbliższych sesji będą miały publikowane w tym czasie raporty kwartalne. Poznamy sprawozdania m.in. Bank of America, Coca Cola, Microsoft, dzięki czemu uzyskamy szerszy pogląd na faktyczny stan największej gospodarki świata.

Parkiety azjatyckie poszły dziś w ślad za giełdami amerykańskimi. Dodatkowy impuls do zakupów dało stwierdzenie premiera Chin Wen Jiabao, w którym oznajmił, że plan stymulacyjny, wprowadzony przez rząd Państwa Środka, jest skuteczniejszy w swym oddziaływaniu niż się spodziewano. Słowa te napędziły wzrosty indeksów w regionie: Shanghai Composite zwyżkował o 2,1%, Hang-Seng zyskał na zamknięciu około 1%, natomiast japoński indeks Nikkei 225, który przez większą część sesji znajdował się na minusie, zakończył notowania 0,2% na plusie.

Niemal wszystkie najważniejsze giełdy w Europie rozpoczęły dzisiejszą sesję na minusie. Około godziny 10:30 frankfurcki DAX zniżkował o 1,2%, a londyński FTSE250 o 1%. Kontynuowane są również spadki na warszawskim parkiecie – WIG20 tracił 1,5%. Na nastroje polskich inwestorów wpłynie zapewne dzisiejszy odczyt produkcji przemysłowej – prognozowany jest jej spadek o 6,5% w relacji rocznej.

Sporządzili:

Joanna Pluta

Juliusz Bursche

Departament Analiz

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]

Giełda
Analiza poranna – Nadzieja na kolejne umowy
Giełda
Zwyżki wróciły na warszawską giełdę
Giełda
Lipcowe rekordy na Wall Street
Giełda
Spadek bez strat technicznych
Giełda
Pierwszy test wsparcia WIG20 udany
Giełda
WIG20 domyka lukę hossy. Spadki na starcie w USA