Na koniec notowań indeks Dow Jones wzrósł o 0,8%,a S&P i Nasdaq zwyżkowały o około 1%. Giełda w USA zyskiwała trzeci dzień z rzędu na fali lepszego od oczekiwań odczytu indeksu Fed z Filadelfii oraz wczorajszych dobrych sesji w Azji i Europie. Wskaźnik aktywności gospodarczej w okręgu filadelfijskim (obejmującym stany: Pensylwania, New Jersey i Delaware) osiągnął wartość 4,2 pkt, wobec prognoz na poziomie -2 pkt. Podczas wczorajszej sesji najlepiej radził sobie sektor finansowy, gdyż część inwestorów uważa, że akcje tej grupy przedsiębiorstw są jeszcze niedowartościowane. Citigroup drożał o 8,5%, Bank of America o 2,3%, a JP Morgan zwyżkował o 2,4%. Walory AIG wystrzeliły w górę o ponad 21% po wypowiedzi prezesa Roberta Benmosch'a, że ubezpieczyciel będzie w stanie spłacić pożyczki zaciągnięte od rządu USA. Nie określił on jednak terminu, w jakim to nastąpi.
Wczorajszy optymizm na Wall Street nie zdeterminował jednak jednoznacznie sentymentu inwestycyjnego na giełdach azjatyckich. Tokijski Nikkei 225 tracił na wartości 1,4% za sprawą spadków sektora motoryzacyjnego. Toyota Motor taniała o prawie 3%, a Honda Motor o 4%, ponieważ inwestorzy spodziewają się spadku eksportu japońskich aut, spowodowanego końcem programu dofinansowania nowych samochodów przez amerykański rząd. Chiński Shanghai Composite natomiast zyskiwał 1,7% dzięki dobrym wynikom finansowym osiągniętym przez tamtejsze banki w drugim kwartale.
Sesja w Europie rozpoczęła się od spadków, jednak po dobrych odczytach indeksów PMI z Eurolandu dla sektora usług i przemysłu, indeksy wzrosły ponad poziomy obserwowane wczoraj na zamknięciu notowań. Około godziny 11.00 indeks DAX rósł o 0,16%, FTSE 250 o 0,28% a krajowy WIG drożał o 1,84%. Wskaźniki aktywności gospodarczej w sektorach usług i przemysłu Eurolandu wyniosły w sierpniu odpowiednio: 47,9 pkt i 49,5 pkt i były lepsze od oczekiwań. Dziś o 16.00 poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym w sierpniu w USA. O tej samej godzinie rozpocznie się również wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke na temat stanu amerykańskiej gospodarki.
Sporządzili:
Jarosław Pękala