GPW traci, niedługo możliwe dalsze zniżki

Indeksy warszawskiej giełdy zniżkowały w środę po południu o 2,5 procent, ponieważ inwestorzy realizowali zyski po sześciu wzrostowych sesjach z rzędu. W ocenie analityków, wrzesień może przynieść pogorszenie nastrojów na zagranicznych parkietach, co pociągnie w dół również polską giełdę.

Publikacja: 26.08.2009 15:41

GPW traci, niedługo możliwe dalsze zniżki

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

"Mamy dziś oczekiwaną realizację zysków i nie powinno to stanowić zaskoczenia. Trudno oczekiwać, żeby indeksy rosły nadal w takim tempie jak ostatnio. Rynki wschodzące były ostatnio wyraźnie doważane przez zagraniczne fundusze inwestycyjne i u nas było to szczególnie spektakularne" - powiedział makler DM BZ WBK Sławomir Koźlarek.

W środę, gorzej od zachodnich zachowywały sie giełdy rynków wschodzących. Podczas gdy o godzinie 14.27 WIG20 tracił 2,43 procent to paneuropejski FTSEurofirst spadał o 0,2 procent. Indeks największych spółek warszawskiego parkietu zyskał jednak w ciągu ostatnich sześciu sesji prawie 15 procent.

W ocenie analityków, za wcześnie by mówić, że środowy spadek jest początkiem długotrwałej korekty. Przyjdzie ona w momencie, jeśli negatywne impulsy nadejdą zza oceanu.

"Trzeba patrzeć na to, co się dzieje w USA. Tematem numer jeden są dane makroekonomiczne i strategia wyjścia władz amerykańskich z programów pomocowych. Jeżeli będzie to agresywne wycofanie się i Fed pozwoli gospodarce samej wychodzić z kryzysu, czeka nas głębsza korekta na giełdach" - powiedział analityk Aegon PTE Samer Masri.

"Spodziewam się, że może do niej dojść jeszcze we wrześniu" - dodał.

Niektórzy inni zarządzający także przewidują cofnięcie się indeksów, które - jak na przykład WIG - zyskały już w tym roku ponad 40 procent.

"(Ostatnie) wzrosty były silne i korekta całkiem dużego kalibru, rzędu kilkunastu procent może w najbliższym czasie nastąpić. (...) Jej czas jest coraz bliższy" - powiedział w TVN CNBC Biznes zarządzający w Union Investment Ryszard Rusak.

Część analityków radzi, aby spodziewaną korektę przeczekać w sektorze spółek defensywnych, do których zaliczana jest Telekomunikacja Polska SA i Cyfrowy Polsat SA, które w środę zachowywały się znacznie mniej niż cały rynek.

Kurs pierwszej z nich spadał w środę po południu o 0,3 procent, podczas gdy kurs firmy należącej do Zygmunta Solorza-Żaka rósł o 0,7 procent.

Giełda
Trudny początek i mozolna próba odbicia w górę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje w sektorze bankowym
Giełda
Analiza poranna – W oczekiwaniu na komunikat Fed
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.