TMS Brokers: Dzisiaj dane o inflacji konsumentów w Polsce

Na wczorajszej sesji w USA obserwować można było niewielkie wzrosty. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,22%, S&P 500 o 0,63%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,52%.

Publikacja: 15.09.2009 12:06

Początkowo na rynku utrzymywał się niepokój związany ze złożoną przez Chiny skargą na USA do Światowej Organizacji Handlu, dotyczącą cła na chińskie opony. Nastroje uspokoił prezydent B. Obama, który stwierdził, że nie dojdzie do wojny handlowej pomiędzy tymi krajami, a temat zostanie poruszony na szczycie G-20, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. Wśród spółek indeksu Dow Jones, które najsilniej zyskiwały na wartości, znalazły się General Electric, JP Morgan oraz DuPont. Walory banków zwyżkują, gdyż są one głównymi beneficjentami wzmożonej aktywności w zakresie fuzji i przejęć. Wczorajsze przemówienie prezydenta Obamy na temat reform finansowych nie wpłynęło istotnie na notowania giełdowe. Obama podkreślił, że wciąż istnieje potrzeba pomocy rządowej w celu stabilizacji systemu finansowego.

Giełda w Szanghaju zakończyła dzisiejsza sesję zwyżką o 0,23%. Do debiutu na chińskiej giełdzie przygotowują się krajowe spółki turystyczne, natomiast notowania producentów opon były zróżnicowane. Tokijski indeks Nikkei 225 wzrósł dziś o 0,15%, wspierany przez spółkę Toyota oraz innych eksporterów w reakcji na stabilizacje kursu jena względem amerykańskiej waluty. Koreański indeks KOSPI natomiast zwyżkował o 1,13%, ciągnięty w górę przez akcje banków oraz stoczni. Wczoraj w Europie obserwować można było spadki, a indeksy były ciągnięte w dół przez walory banków oraz spółek energetycznych i wydobywczych, tracących w ślad za spadającymi cenami ropy naftowej i metali. Na pogorszenie sentymentu inwestycyjnego wpływ miał również spór handlowy pomiędzy Chinami, a USA. Dzisiejszą sesję indeksy na Starym Kontynencie rozpoczęły od umiarkowanych wzrostów, którym przewodziły tracące wczoraj spółki wydobywcze. WIG 20 w dalszym ciągu jednak kontynuuje rozpoczęta w zeszłym tygodniu zniżkę, spadając na początku sesji poniżej poziomu 2100 pkt.

Sporządził:

Michał Fronc

Departament Analiz

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]

Giełda
Silny kwartał i średnia połowa roku amerykańskiej giełdy
Giełda
Pod oporem
Giełda
Udana końcówka rewelacyjnego półrocza na giełdzie
Giełda
Optymizm nie opuszcza inwestorów. Giełda w Warszawie na plusie
Giełda
Okiem zagranicy
Giełda
Tydzień skorelowanych wzrostów