Optymizm powrócił na rynek

Miniony tydzień inwestorzy na Wall Street mogą zaliczyć do udanych. Piątkowa sesja również nie rozczarowała uczestników rynku w dużej mierze dzięki napływowi pozytywnych danych z amerykańskiego sektora pracy

Publikacja: 08.03.2010 11:45

Michał Fronc, TMS Brokers

Michał Fronc, TMS Brokers

Foto: TMS Brokers

Indeks Dow Jones wzrósł o 1,17%, S&P 500 o 1,40%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,48%. Sentyment na światowych giełdach poprawiła piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła w lutym 9,7%, natomiast zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadło jedynie o 36 tys. etatów. Oba odczyty okazały się lepsze od oczekiwań. Pod wpływem dobrych danych makro obserwować można było wzrost cen surowców, a to z kolei wsparło notowania spółek energetycznych oraz wydobywczych. Najsilniej na wartości spośród firm wchodzących w skład indeksu DJIA zyskały akcje Alcoa (+3,05%), Boeing (+3,63%) oraz American Express (+3,37%). Wzrost apetytu na ryzyko widoczny jest m.in. w rosnącym kursie USD/JPY. Inwestorzy sprzedają uchodzącą za bezpieczną japońską walutę lokując kapitał w bardziej ryzykowne i dochodowe aktywa. Z tego też względu atak indeksów na szczyty z początku stycznia wydaje się być tylko kwestią czasu.

Dobre nastroje wśród inwestorów widoczne były także na dzisiejszej sesji azjatyckiej, która zakończyła się wzrostami dla przeważającej części giełd. Tokijski indeks Nikkei 225 zyskał 2,09%, wsparty przez notowania spółek eksporterów, drożejących pod wpływem osłabiającego się jena. Wzrosty odnotowywali także producenci stali.

Nowy tydzień od zwyżki rozpoczęły także giełdy europejskie. Oprócz pozytywnych danych z rynku pracy USA nastroje wśród inwestorów wspierane są również przez malejące obawy o kondycję gospodarczą Grecji. Pierwsze konkretne plany w zakresie redukcji zadłużenia, udana aukcja obligacji oraz pozytywne wypowiedzi prezydenta Sarkozy’ego oraz kanclerz Merkel uspokoiły inwestorów.

Sporządził:

Michał Fronc

Departament Analiz

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A[/link]

Giełda
Tydzień skorelowanych wzrostów
Giełda
Piątek na rynkach: Rekord Wall Street, wiara w biotech, XTPL z niższą wyceną
Giełda
Sprzyjające otoczenie to było za mało dla GPW
Giełda
Spółki technologiczne znów u podstaw wzrostów w USA
Giełda
Analiza poranna – Wall Street wraca na szczyty
Giełda
GPW odpoczywa po czwartkowym rajdzie