Indeks Dow Jones Industrial Average w górę ciągnęły takie firmy, jak JPMorgan Chase, Caterpillar i Bank of America. Inwestorzy chętnie kupowali też walory naftowego potentata Conoco Phillips, który zamierza zwiększyć dywidendę i wykupić swoje papiery za 10 miliardów dolarów. Obniżka prognozy wyników zaszkodziła spożywczemu gigantowi Kraft Foods.
Inwestorom w Europie nie spodobały się plany Nokii dotyczące współpracy z Microsoftem i notowania fińskiej spółki zapikowały w piątek o ponad 8 proc. L’Oreal, największy na świecie producent kosmetyków, tracił ponad 5 proc., gdyż jego wyniki finansowe okazały się gorsze od przewidywań analityków. Ponadto rekomendację dla tej spółki obcięli analitycy szwajcarskiego banku UBS. Kupowano akcje Michelina, drugiego na świecie producenta opon. Firma będąca właścicielem dawnego Stomilu Olsztyn w ubiegłym roku miała lepsze wyniki finansowe, niż szacowali analitycy. ThyssenKrupp, niemiecki potentat stalowy, osiągnął rezultaty zgodne z szacunkami analityków, ale część inwestorów postanowiła sprzedać jego walory i kurs obniżył się. Nastroje na parkietach europejskich poprawiły się pod wpływem doniesień z Bliskiego Wschodu i?USA. Na koniec dnia Stoxx Europe 600 był?0,4 proc. nad kreską. Regionalny wskaźnik MSCI dla Azji i Pacyfiku (bez Japonii) miał najgorszy tydzień od maja. W piątek jego wartość obniżyła się o 1 proc. Inwestorzy boją się podwyżek stóp w Chinach.
Ropa najpierw drożała m.in. dlatego, że prezydent Egiptu Hosni Mubarak, wbrew oczekiwaniom, nie zrezygnował w czwartek ze stanowiska. Marcowe dostawy w Nowym Jorku drożały do 87,77 dolara, a w Londynie gatunek Brent przed 11 miejscowego czasu kosztował 101,45 USD. Około 17 naszego czasu cena w Londynie prawie się nie zmieniła, natomiast za oceanem ropa taniała o kilkanaście centów. Na notowania miedzi w piątek największy wpływ miała informacja o zapasach w magazynach monitorowanych przez giełdy w Szanghaju i Londynie (LME). W Chinach wzrosły one do najwyższego poziomu od czerwca ubiegłego roku. Przed południem w Londynie tona miedzi z dostawą za trzy miesiące kosztowała 9861 dolarów – spadek ceny o 79 USD. Około 17 strata wynosiła zaledwie 4,5 dolara. Kolejny rekord ustanowiła bawełna. Kontrakty marcowe na ICE Futures U.S. podrożały nawet o 2,7 proc., do 1,9283 dolara za funt. W ciągu tygodnia zwyżka wyniosła 12 proc. Na giełdzie w Chicago kukurydzą handlowano przy poziomie bliskim najwyższemu (7,15 USD za buszel, czyli 24,5 kg) od 30 miesięcy.