Spektakularny rekord WIG20

Indeks największych spółek na GPW zyskał ponad 2 procent i poprawił rekord o 49 punktów. Pozytywne dane z rynku pracy w USA wpłynęły na zwyżkę indeksów w Europie i USA.

Aktualizacja: 26.02.2017 22:50 Publikacja: 01.04.2011 19:04

Spektakularny rekord WIG20

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od umiarkowanych wzrostów. Indeksy małych i średnich spółek zyskiwały na początku +0,2 procent, ale w trakcie handlu wahały się na wysokości ostatniego zamknięcia. Ostatecznie mWIG40 zyskał ok. 0,4 procent, a sWIG80 0,5 procent.

Motorem napędowym szerokiego rynku okazał się WIG20, który w trakcie sesji stopniowo wspinał się na nowe wyższe poziomy punktowe. Przełom przyszedł po godzinie 16:00, kiedy kupujący postanowili wyraźnie zaakcentować nowy rekord hossy.

Największa dwudziestka spektakularnie wybiła się powyżej 2850 punktów i dynamicznie zwyżkowała aż do 2870 punktów. Fixing przypieczętował sukces kupujących na poziomie 2877 punktów.

W trakcie sesji inwestorzy poznali niemiecki indeks PMI przemysłu, który w marcu wyniósł 60,9 przy prognozie 60,9 i ostatnim odczycie na tym samym poziomie. Niemalże równolegle został podany indeks PMI przemysłu euro landu, który w marcu wyniósł 57,5 przy prognozie 57,7. Dane okazały się zbieżne z wcześniejszymi oczekiwaniami, zatem rynek nie zareagował na te informacje.

Kolejna informacją z euro landu była wysokość stopy bezrobocia w marcu. Wyniosła 9,9 proc. przy prognozie 9,9 proc. i ostatnim odczycie 10,0 proc. (po aktualizacji). Była to sytuacja podobna do wcześniejszej – prognozy zbieżne z odczytem, co przełożyło się na brak reakcji inwestorów.

Pozytywne zaskoczenie przyszło o godzinie 14:30, kiedy to szereg danych z rynku pracy zza oceanu wspomógł notowania w Europie i Stanach Zjednoczonych. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym i prywatnym w USA okazało się lepsze od prognoz, gorzej było tylko w przemyśle.

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w marcu wzrosło o 216 tys. m/m przy prognozowanym wzroście o 190 tys. Ostatni odczyt przyniósł wzrost o 192 tys. - po rewizji 194 tys. Zatem odczyt był zdecydowanie lepszy od wcześniejszych szacunków.

Z kolei zatrudnienie w sektorze prywatnym w marcu wzrosło o 230 tys. m/m przy prognozowanym wzroście o 206 tys. Ostatni odczyt przyniósł wzrost o 222 tys. - po rewizji 240 tys. W tym przypadku odczyt również okazał się zdecydowanie lepszy od założeń ankietowanych analityków.

Negatywnym zaskoczeniem był odczyt zatrudnienia w przemyśle gdzie spodziewano się wzrostu o 30 tys., a komunikat przyniósł 17 tys. Ostatni odczyt przyniósł wzrost o 33 tys. - po rewizji 32 tys. Jednak inwestorzy nie chcieli zauważyć tej informacji wobec kolejnej pozytywnej – stopy bezrobocia w marcu, która okazała się najniższa od prawie dwóch lat.

Marcowy odczyt stopy bezrobocia w USA wyniósł 8,8 proc. Ostatni raz stopa bezrobocia była na podobnym poziomie na koniec kwietnia 2009 roku. Rynek terminowy na Wall Street zareagował pozytywnie na serię odczytów z rynku pracy USA. Kontrakty na S&P500 zyskiwały około 0,7 procent, wcześniej oscylowały wokół +0,3 procent.

Jednak dobre dane z rynku pracy mogą przyczynić się do zaostrzenia polityki monetarnej Fedu, który zwlekał dotychczas z decyzjami ze względu na obawy o kondycję rynku pracy.

Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Straty odrobione, niepewność aktualna (Komentarz tygodniowy)
Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków