Azoty Tarnów rozpoczną badanie sytuacji finansowej prywatyzowanych Kopalni i Zakładów Siarki „Siarkopol", dowiedział się „Parkiet". Na złożenie ostatecznej oferty ma trzy tygodnie.
Dla Azotów Tarnów Siarkopol to cenne aktywa, bo grupa wykorzystuje siarkę do produkcji nawozów azotowych produkowanych przez spółkę matkę i nawozów fosforowych wytwarzanych w spółce zależnej Police. Zakup większościowego pakietu Siarkopolu oznaczałby zabezpieczenie dostaw tego surowca, tym bardziej, że jej producentów jest na świecie miało – najczęściej siarka importowana jest z USA. Należąca do spółki kopalnia siarki „Osiek" jest jedyną pracującą na świecie kopalnią, która wydobywana jest metodą podziemnego wytopu. Rocznie ponad 800 tys. ton tego surowca.
Przejęcie Siarkopolu pozwoliłoby tarnowskiej grupie także na oszczędności rzędu 13-18 mln zł na zakupach surowca, wynika z szacunków analityków. To o tyle istotne, że jej ceny często i gwałtownie się zmieniały. W połowie 2008 r. za tonę płacono ponad 650 USD, teraz to około 210 USD.