Zwołane na 29 czerwca zwyczajne walne zgromadzenie (ZWZ) PSW Capital wywołuje spory niepokój wśród akcjonariuszy. Już sam sposób jego zwołania rodzi poważne zastrzeżenia co do przestrzegania przepisów prawa. Oliwy do ognia dodają kwestie związane z przedłużającą się subskrypcją akcji serii Ł oraz planowanym uzależnieniem wypłaty dywidendy od powodzenia tej subskrypcji.
Nieprawidłowości przy ZWZ
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na liczne nieprawidłowości, które pojawiły się już w samym ogłoszeniu o zwołaniu ZWZ PSW Capital. W opublikowanym 29 czerwca raporcie bieżącym spółka informuje o zwołaniu ZWZ, jednak tytuł ogłoszenia załączonego do raportu wskazuje, że chodzi o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia. Również tytuł dokumentu z projektami uchwał stanowi, że są to projekty nadzwyczajnego walnego zgromadzenia. Jakie zatem walne zgromadzenie zwołał zarząd – zwyczajne czy nadzwyczajne? Treść porządku obrad wskazuje, że chodziło o zwyczajne. Dlaczego więc spółka do dzisiaj nie skorygowała treści raportu?
Ogłoszenie o zwołaniu ZWZ zawiera jednak poważniejsze błędy. Informując o „dniu rejestracji" na ZWZ, spółka w punkcie VIII ogłoszenia podała, iż przypada on na 2 czerwca. Przypomnijmy, zgodnie z kodeksem spółek handlowych ostatni dzień rejestracji na ZWZ przypada na szesnaście dni przed datą walnego zgromadzenia, czyli w tym przypadku na 13 czerwca. Mając na uwadze, że samo ogłoszenie o zwołaniu ZWZ ukazało się 3 czerwca, błąd ten należy uznać za karygodny. Natomiast w punkcie IX ogłoszenia o zwołaniu ZWZ spółka informuje, że dzień rejestracji przypada na 12 czerwca. Niestety znowu nietrafnie. Błąd ten pociąga za sobą kolejne, m.in. akcjonariusz żądanie wystawienia imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu może zgłosić najpóźniej w dniu 13 czerwca, gdy tymczasem zgodnie z KSH ostatnim dniem w tym przypadku jest 14 czerwca.
Należy podkreślić, że opisane powyżej błędy nie są jedynie zwykłymi omyłkami pisarskimi, ale poważnymi uchybieniami w informowaniu inwestorów o ich prawach. Skutkują one ograniczeniem prawa akcjonariuszy do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu poprzez dowolne skracanie terminów decydujących o możliwości wzięcia w nim udziału.
Absolutorium ciemno bis
Stowarzyszenie podnosiło już na łamach „Parkietu" problem zwoływania przez spółki z NewConnect ZWZ bez opublikowania raportu rocznego. Okazuje się, że problem jest na tyle istotny, że trzeba go poruszyć po raz kolejny. Zgodnie z opublikowanym przez PSW Capital 18 stycznia harmonogramem publikowania raportów okresowych, spółka raport roczny opublikuje 30 czerwca – czyli dzień po ZWZ! Taka sytuacja jest absurdalna. Należy w tym miejscu ponownie odesłać do przepisów KSH. Nakazują one spółce, aby najpóźniej z dniem ogłoszenia informacji o zwołaniu ZWZ, opublikowała na stronie internetowej dokumentację, która ma być przedstawiona walnemu zgromadzeniu. Nie trzeba wyjaśniać, że skoro ZWZ PSW Capital ma głosować nad zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, to sprawozdanie to powinno zostać opublikowane na stronie najpóźniej 3 czerwca, a w ślad za tym spółka ma obowiązek niezwłocznie opublikować takie dokumenty w EBI. Według stanu na 8 czerwca na stronie internetowej spółki brak jest nie tylko raportu rocznego, ale jakiejkolwiek dokumentacji, która ma być przedstawiona na najbliższym walnym zgromadzeniu. Mimo że KSH nakłada na spółki obowiązek publikacji na stronie internetowej projektów uchwał, a także PSW Capital w ogłoszeniu o zwołaniu ZWZ w punkcie X sama informuje, że wszelka dokumentacja będzie zamieszczona na www spółki, z obowiązku tego spółka dotychczas się nie wywiązała. Tymczasem konsekwencje wadliwego zwołania ZWZ mogą być daleko idące, włącznie ze stwierdzeniem nieważności podjętych na nim uchwał. Mając to na uwadze, SII ma nadzieje, że spółka niezwłocznie uczyni zadość naruszonym przepisom.