Giełda w Warszawie bije kolejne rekordy trendu wzrostowego. Indeks WIG20 zyskał w poniedziałek 0,6 proc., kończąc notowania na poziomie 2551,53 pkt. To najwyższy wynik od początku sierpnia minionego roku. Początek notowań nie wskazywał, że nasz rynek zakończy dzień na plusie, tym bardziej, że ubogi był kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Na otwarciu sesji WIG20 zniżkował bowiem o 0,2 proc., a przejściowo tracił nawet 0,4 proc.

Nastroje poprawiły się jednak, gdy ruszyły notowania w Stanach Zjednoczonych Ameryki. O 17.30 czasu polskiego Nasdaq100 zyskiwał 0,5 proc., a S&P500 0,7 proc. Optymizm amerykańskich inwestorów wspomóc mogła informacja, że lider Republikanów John Boehner zaproponował podniesienie podatków dla Amerykanów zarabiających powyżej 1 mln dolarów. Nieoficjalne źródła informują, że do porozumienia, które umożliwiłoby uniknięcie klifu fiskalnego, jest wciąż daleko. Rynek pozytywnie odebrał jednak ustępstwo, gdyż oznacza ono postęp w negocjacjach. Notowaniom w USA nie zaszkodziła nawet informacja, że obrazujący koniunkturę w stanie Nowy Jork indeks NY Empire State po raz piąty z rzędu przyjął ujemną wartość, co oznacza oczekiwane pogorszenie sytuacji gospodarczej. Eksperci prognozowali, że w grudniu wyniesie on 0,5 poniżej zera, podczas gdy w listopadzie było to minus 5,22. Tymczasem wskaźnik nie tylko nie wzrósł, ale nawet spadł, sięgając poziomu minus 8,1.

W gronie największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiej giełdy najlepiej poradziło sobie w poniedziałek PGNiG, którego akcje podrożały o 2,7 proc. Inwestorzy mogli zareagować w ten sposób na informację, że UniCredit podwyższył rekomendację dla papierów koncernu z „trzymaj" do „kupuj". Jednocześnie podwyższona została cena docelowa dla akcji PGNiG. Jej aktualny poziom to 5,42 zł, podczas gdy w poprzednim zaleceniu papiery zostały wycenione na 4,42 zł. Na drugim biegunie znalazły się akcje KGHM, które straciły 1,2 proc. Zauważalny wzrost notowań PGNiG sprawił, że WIG20 był najlepiej zachowującym się indeksem na warszawskiej giełdzie. WIG zyskał bowiem 0,4 proc., a indeksy mniejszych spółek traciły: mWIG40 spadł o 0,1 proc., a sWIG80 o 0,2 proc.Pozytywnie warszawski parkiet wyróżnił się również na tle innych czołowych europejskich rynków. Niemiecki DAX zyskał 0,1 proc., francuski CAC40 spadł o 0,1 proc., a brytyjski FTSE250 zniżkował o 0,2 proc.