Czekanie już na wrzesień

W ostatnim tygodniu sierpnia wydarzeń w rynkowym kalendarium nie brakuje. Wystarczy wspomnieć publikowane we wtorek indeksy instytutów Ifo i Conference Board, czwartkową rewizję danych o amerykańskim PKB za II kwartał czy też piątkowe dane nt. polskiego PKB, dane o koniunkturze gospodarczej w strefie euro, raport o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz indeksy Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan.

Aktualizacja: 08.02.2017 10:37 Publikacja: 27.08.2013 06:00

Marcin Kiepas, dyrektor działu analiz, Admiral Markets

Marcin Kiepas, dyrektor działu analiz, Admiral Markets

Foto: materiały prasowe

Ten katalog wydarzeń można uzupełnić jeszcze o publikację raportów finansowych przez PZU (wtorek), Eurocash, PGE, Polsat Cyfrowy (środa), Bogdankę, PKO BP (czwartek), Getin Noble, Handlowy, KGHM i Synthos (piątek). Gdyby jeszcze ktoś czuł niedosyt związany z potencjalnymi impulsami, to w rezerwie jest sprawa Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), których przyszłość lada chwila ma się wyjaśnić. Jest problem Syrii, gdzie być może dojdzie do interwencji zbrojnej. Wreszcie jest Turcja, Brazylia i Indie, które muszą się zmierzyć z gwałtownym osłabieniem swoich walut, co nie poprawia nastawienia do Polski i rodzimego rynku finansowego.

Powyższy katalog wydarzeń może robić wrażenie. Sugerując jednocześnie, że najbliższe dni mogą nie tylko charakteryzować się dużymi wahaniami, ale też mogą rozstrzygnąć o przyszłości. Nic bardziej mylnego. Trendy na globalnych rynkach akcji, w tym również na giełdzie w Warszawie, będą kształtowane dopiero przez wydarzenia września. Natomiast ten tydzień, pomimo tych wszystkich licznych publikacji, najprawdopodobniej upłynie pod znakiem relatywnie niewielkiej zmienności i wyczekiwania na to, co przyniesie wrzesień.

Wydarzeniem numer jeden we wrześniu niewątpliwie będzie posiedzenie FOMC. Jak zakłada rynkowa większość, na tym posiedzeniu zapadnie decyzja o ograniczeniu wartych 85 mld USD miesięcznie zakupów obligacji w ramach trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki monetarnej (QE3). Zanim jednak zostanie podjęta ta decyzja, wcześniej oczekiwania co do niej ukształtuje przyszłotygodniowa publikacja najnowszych danych z amerykańskiego rynku pracy, przy wsparciu raportów ISM o kondycji sektora przemysłowego i usługowego w USA.

Innym ważnym wydarzeniem września będą posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. W obu przypadkach, jako że mamy do czynienia z dość wyraźnymi sygnałami ożywienia gospodarczego (zwłaszcza w przypadku gospodarki niemieckiej), raczej nie należy oczekiwać łagodzenia stanowiska przez oba banki centralne.

Na trzecim miejscu wśród wydarzeń przyszłego miesiąca należy wymienić wybory parlamentarne w Niemczech i Australii.

Wrzesień może zdecydować o tym, jakie nastroje na giełdach będą dominować w ostatnich miesiącach roku.

Giełda
Marazm na Wall Street. Weekend przyniesie pokój handlowy?
Giełda
Nowy rekord hossy
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Byki w natarciu. WIG20 z nowym rekordem hossy
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Giełda
Analiza poranna – Optymizm przed amerykańsko-chińskimi rozmowami
Giełda
WIG20 znów z apetytem na 2800 pkt. DAX bije rekord