Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Sałata
Intuicyjnie mogłoby się wydawać, że tak wyraźny spadek stóp procentowych będzie katalizatorem wzrostu cen obligacji średnio- i długoterminowych. Reakcja rynku słusznie była jednak umiarkowana ze względu na oczekiwanie na komunikat po posiedzeniu RPP, w którym padło kluczowe stwierdzenie: „Decyzja o obniżeniu stóp procentowych na obecnym posiedzeniu oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej". W krótkim i średnim terminie wytrącony został argument mówiący o kontynuacji hossy na rynku długu skarbowego. Jednocześnie należy pamiętać, że realne stopy procentowe w Polsce są bardzo wysokie szczególnie dla inwestorów zagranicznych. Dodatkowo nie można wykluczyć, że w przypadku utrzymywania się inflacji na niskim poziomie w kolejnych miesiącach rynek nie zacznie dyskontować zmiany stanowiska RPP, co historycznie wielokrotnie miało miejsce.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.