Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Marek Straszak, zarządzający portfelami Union Investment TFI
Jako główny czynnik przeceny można wskazać zniesienie sankcji dla Iranu, co pociągnęło za sobą wzrost zarówno eksportu, jak i wydobycia ropy w tym kraju. Na to nałożyły się dalsze obawy o spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz zaskakująca odporność producentów ropy naftowej na jej niskie ceny. Na rynku pojawiały się nawet informacje, że niektóre rafinerie każą sobie dopłacać za odbiór ropy naftowej gorszej jakości! Przełomem okazała się pogłoska o tym, iż Rosja chce razem z krajami OPEC zmniejszyć wydobycie o 5 proc., i choć została ona szybko zdementowana przez kartel, to notowania ropy w tydzień wzrosły o 30 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym tygodniu w środę przypadał dzień, w którym miało wygasnąć 90 dniowe wstrzymanie się z cłami wzajemnymi Stanów Zjednoczonych.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł nieznaczny spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,11%, do poziomu 2861 pkt. mWIG40 podbił o 0,17%, podczas gdy sWIG80 zanotował lekką korektę o 0,67%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.
Poniedziałek na GPW stał pod znakiem niewielkiej zmienności. Inwestorzy patrzą przede wszystkim na Stany Zjednoczone i temat wojny handlowej.
Indeksy na GPW poniedziałkową sesję zaczęły od cofnięcia. Inwestorzy czekają na konkrety w sprawie ceł.
Czy stare giełdowe powiedzenie, że „niedźwiedzie skaczą z okna, a byki wchodzą po schodach”, wciąż ma zastosowanie?
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.