Już początek poniedziałkowego handlu pokazał, że to raczej sprzedający będą w tym dniu w przewadze. WIG20 rozpoczął bowiem sesję 10 pkt poniżej piątkowego zamknięcia i maksymalnie odchylał się w górę do 1957 pkt. Obroty były w pierwszej fazie sesji niewielkie, podobnie zresztą jak wahania. Najniższy pułap na jaki zszedł indeks blue chips to 1939 pkt. Jednym z powodów takiego marazmu był brak istotnych publikacji makroekonomicznych. Jedynie o 15.00 poznaliśmy odczyt o lutowej liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym Stanów Zjednoczonych (5,1 mln wobec oczekiwanych 5,4 mln), który nie miał jednak wpływu na przebieg handlu. Niewiele w obraz sesji wniosło też otwarcie handlu na Wall Street. S&P500 wystartował bowiem przy poziomie piątkowego zamknięcia i pozostawał w jego okolicy przez pierwsze godziny handlu.
Indeks WIG20 utrzymał się pod kreską do końca poniedziałek sesji. Ostatecznie spadł o 0,5 proc. do 1952 pkt. Odrobienie części strat w końcówce to zasługa udanego fixingu. Z punktu widzenia analizy technicznej jest to tylko korekta wcześniejszych zwyżek. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia WIG20 wyznaczył nowy szczyt trwającego od stycznia trendu wzrostowego (1962 pkt), a oscylatory weszły w fazę wykupienia. W tym kontekście całkiem naturalne wydaje się poniedziałkowe cofnięcie notowań. Jego skala jest na razie niegroźna i do najbliższych wsparć wciąż daleko. Układają się one bowiem w następującej kolejności: 1928 pkt, 1900 pkt oraz 1870 pkt. Z kolei oporem pozostaje strefa 1960 – 1975 pkt. WIG20 cały czas pozostaje w układzie kanału wzrostowego, który budowany jest od stycznia tego roku.
W gronie blue chips najsłabsze w poniedziałek były: BZ WBK, PZU i Asseco Poland. Akcje całej trójki taniały po południu o ponad 2 proc. Na drugim biegunie znalazły się natomiast Tauron oraz Orange, z ponad 1-proc. zwyżkami kursów akcji. Warto zauważyć, że wciąż na rynku utrzymuje się pozytywna tendencja dużej liczby spółek wyznaczających roczne maksimum notowań. W poniedziałek pod koniec sesji było ich aż 13, w tym m. in. Amrest, PCC Rokita, K2 Internet. Dla porównania w rocznym dołki znalazły się notowania 7 emitentów.